Dokumenty prawne – jak często elektroniczna wersja zastępuje papierową?

Dwudziesty pierwszy wiek przyniósł za sobą rozwój bardzo wielu nowych technologii. Dzięki nim rozpowszechnił się Internet i bardzo wiele usług, które oferuje. Nie jest więc niczym dziwnym, że w dzisiejszych czasach możemy już załatwiać przez niego pewne sprawy urzędowe, składać zeznania podatkowe i tym podobne. Jeszcze kilka lat temu wydawało się to fanaberią najbardziej zagorzałych informatyków, a dziś zaczyna stawać się po prostu otaczającą nas rzeczywistością.

Sprawdźmy więc jakie dokumenty prawne możemy dziś przesyłać drogą elektroniczną.

Chyba jako pierwszy powstał system elektroniczny Ministerstwa Finansów, który umożliwia nam składanie zeznań podatkowych nie wychodząc z domu. Skończyły się już czasy długich kolejek w urzędach skarbowych, gdzie można było spędzić nawet kilka godzin. Nie musimy już wypisywać PIT-ów ręcznie i zanosić urzędnikowi wprost do rąk. Ten dokument możemy bez problemu złożyć w wersji elektronicznej. Jednak dokumenty skarbowe to nie wszystko. Również instytucje typu urzędy miast, gromadzące dane na temat ewidencji ludności, umożliwiają nam złożenie na przykład wniosku o wymianę dowodu osobistego lub prawa jazdy, zmianę adresu zameldowania i tym podobne czynności. Nie da się ukryć, że prędzej czy później padnie pytanie:

Na ile to jest bezpieczne?

Jak doskonale wiemy, Internet jest wciąż dość nową rzeczą dla wielu z nas, a to co nowe budzi zawsze jakieś obawy. Jednak nie ma co dramatyzować i demonizować, ponieważ poziom bezpieczeństwa jest naprawdę wysoki. Zazwyczaj musimy posiadać tak zwany podpis kwalifikowany, aby móc złożyć ważny dokument drogą elektroniczną. Czasami jedynie nie jest to konieczne, głównie przy dokumentach niższej wagi, typu rocznych rozliczeniach podatkowych. Tam wystarczy, że podamy pewne dane z PIT-u za poprzedni rok, a system bez problemu przyjmie nasze zeznanie. Wciąż jest to bardzo bezpieczny sposób i nie ma możliwości, że sąsiad podając nasze dane może narobić nam bałaganu w dokumentach skarbowych.

Oczywiście postępująca cyfryzacja świata nie ominęła również kancelarii prawnych.

Ostatnio zaimplementowanym systemem jest możliwość pobierania aktów urodzenia, małżeństwa, zgonu i tym podobnych na cele chociażby sprawy spadkowej u notariusza. Podobnie jest z wypisami z ksiąg wieczystych nieruchomości – nie ma problemu by uzyskać te dokumenty w formie elektronicznej i to za darmo. Przed urzędnikiem są one tak samo ważne jak ich papierowe odpowiedniki, co do tej pory nie miało miejsca. Trzeba było jechać do odpowiedniego urzędu i odstać swoje w kolejce by uzyskać potrzebny dokument, bez którego sprawa u notariusza nie mogłaby się odbyć.

Podsumowując, trzeba przyznać że cyfryzacja instytucji państwowych przebiega w bardzo szybkim tempie, co niektórych z pewnością może przestraszyć. Jednak nie ma się co obawiać o bezpieczeństwo, ponieważ wszystkie systemy są dobrze opracowane, a metody weryfikacji użytkownika są bardzo skrupulatne. Nie musimy się też obawiać, że bez dostępu do sieci i umiejętności obsługi komputera nie będziemy niedługo w stanie niczego załatwić, ponieważ do tych czasów jeszcze z pewnością daleka droga.

Materiał opracowano wspólnie z firmą https://kataga.pl/ – dziękujemy za pomoc merytoryczną.

Jeden komentarz dla wpisu: “Dokumenty prawne – jak często elektroniczna wersja zastępuje papierową?

  • 10 sierpnia 2022 at 06:31
    Permalink

    Hej, może znacie jakiś skup elektroniki, który po wycenie sam przysyła kuriera po odbiór paczki ze sprzętem? Nie mam samochodu i ciężko by mi było dostaczyć stary komputer

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.