Firmowa strona internetowa – na jaką się zdecydować?

Wielu właścicieli firm na przestrzeni ostatnich kilku lat zorientowało się jak ważna dla większości biznesów jest widoczność oraz rozpoznawalność marki w internecie. W tym artykule omawiamy pokrótce rodzaje technologii wykorzystywanych w projektowaniu stron internetowych. 

Zastanawiasz się nad zleceniem wykonania firmowej strony internetowej? Jeśli wysłałeś zapytania ofertowe do różnych firm projektujących strony www, zapewne szybko zauważyłeś jak bardzo różne może być podejście tego typu firm do sposobu wykonywania firmowych witryn internetowych. Także wyceny zaprojektowania strony internetowej bywają bardzo zróżnicowane. Od czego zależy cena wykonania strony www? Dlaczego różnice w cenach ich wykonania są tak różne?

Jako przyszły właściciel firmowej strony internetowej powinieneś przynajmniej w zarysie wiedzieć jak się je wykonuje. W sieci funkcjonują albo witryny statyczne albo oparte o tak zwany system cms, czyli system zarządzania treścią.

Statyczne strony internetowe

Językiem programowania, który odczytują i interpretują przeglądarki internetowe jest język HTML. Dlatego w uproszczeniu rzecz ujmując każda strona internetowa jest projektowana właśnie w tym języku. Statyczna strona internetowa jest to strona ‘napisana’ od początku do końca tylko z wykorzystaniem kodu html. Aby dokonać zmian w treści tego typu witryn niezbędna jest wiedza pozwalająca na modyfikację kodu źródłowego. Dlatego w statycznych stronach internetowych wszystkich, nawet najmniejszych zmian zazwyczaj nie dokonuje właściciel strony, ale raczej programista. Wykonanie strony statycznej jest dość proste i dzięki temu także niezbyt kosztowne. Rzecz jasna posiadanie takiej ‘statycznej’ strony firmowej wielu właścicieli firm nie zadowala, ponieważ w sytuacjach, gdy edycji treści trzeba dokonywać bardzo często, każdorazowe zatrudnianie programisty okazuje się bardzo kosztowne. Dlatego stworzono strony internetowe wyposażone w system zarządzania treścią – w skrócie strony CMS.

Strony internetowe CMS

System zarządzania treścią stanowiący integralną część strony internetowej pozwala na wprowadzanie modyfikacji w treści witryny bez konieczności posiadania wiedzy z zakresu projektowania jej kodu źródłowego. Treść HTML widoczna dla przeglądarek internetowych jest prezentowana w sposób dynamiczny, na podstawie treści zapisywanych w bazie danych zlokalizowanej zazwyczaj na tym samym serwerze, co pliki strony. Jak nietrudno się domyślić, strona oparta na systemie zarządzania treścią po prostu musi być droższa od statycznej wersji. Jeżeli zatem jako właściciel firmy wysyłasz zapytania ofertowe na wykonanie strony www, warto byś doprecyzował jakiego typu strony internetowej potrzebujesz. Wykonanie w pełni funkcjonalnej strony cms wymaga zaawansowanej wiedzy programistycznej i jest bardzo czasochłonne. Dlatego tego typu witryny wykonane w oparciu o autorskie skrypty agencji interaktywnych są najkosztowniejsze. Z tego względu na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat powstało wiele otwartych ogólnoświatowych projektów mających na celu tworzenie silników cms, których kod źródłowy byłby na całym świecie dostępny bez ograniczeń dla wszystkich. Jednym z najpopularniejszych tego typu systemów zarządzania treścią jest wordpress udostępniany na licencji publicznej – czyli bezpłatnej i bezwarunkowej dla wszystkich. Pierwsze wydanie wordpress ujrzało światło dzienne już niemal dwadzieścia lat temu, bo w maju 2003 roku. Obecnie na całym świecie funkcjonuje miliony stron zbudowanych właśnie na silniku wordpress.

Firmowe strony internetowe ‘postawione’ na popularnym wordpressie są mniej czasochłonne w wykonaniu, a więc na ogół także tańsze od tych wykonywanych w oparciu o komercyjny silnik cms. Ogromnym atutem wordpressa jak i innych tego typu silników tj. drupal czy joomla jest zgromadzona ogromna liczba programistów zaangażowanych w jego rozwój i nieustanne dostosowywanie do stale zmieniających się internetowych realiów. Z drugiej jednak strony jak dowiadujemy się od specjalistów z firmy DST DESIGN z Wrocławia strony firmowe oparte na silniku wordpress mają wiele słabych punktów, przez które do wielu projektów mogą się wręcz nie nadawać.

Strony oparte na silniku wordpress są niestety bardzo podatne na nieustannie prowadzone ataki hakerskie. I nie mamy na myśli tutaj celowych indywidualnych ataków zorientowanych stricte na tę jedną domenę, ale raczej liczne boty internetowe niestrudzenie przeszukujące miliony stron internetowych w celu wykrywania luk w zabezpieczeniach. Natomiast strony funkcjonujące w oparciu o indywidualny, mało znany skrypt jakiejś lokalnej agencji interaktywnej są zazwyczaj odporne na tego typu zmasowane ataki, dzięki czemu ich właściciele mogą spać spokojnie.

Na koszty związane z wykonaniem firmowej strony internetowej składa się nie tylko praca programisty, ale także: grafika, osoby redagującej i publikującej teksty, specjalisty seo (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek), a także osoby koordynującej cały projekt. Jeśli zatem porównujesz wyceny strony przedstawiane przez różne firmy i niektóre oferty wyglądają na niezwykle atrakcyjne cenowo, musisz się liczyć z tym, że najprawdopodobniej wynika to z wykluczenia z projektu któregoś z w/w specjalistów. Rzecz jasna w Polsce wykonuje się najróżniejsze strony firmowe, ale jeśli zależy Ci na wykonaniu profesjonalnej witryny, której celem będzie dotarcie do potencjalnych klientów i skłonienie ich do nawiązania współpracy, to niewątpliwie warto założyć więcej funduszy, aby móc ją wykonać z troską o każdy istotny detal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.