Folia EPDM – zastosowanie

Polimerowa folia EPDM to rozwiązanie optymalne w warunkach nowoczesnego budownictwa. Ten wyprodukowany z kauczuku syntetycznego produkt idealnie wpisuje się swymi właściwościami w dzisiejsze, budowlane realia. Przedkłada się to oczywiście na szerokie zastosowanie produktu i to nie tylko w branży dachowej.

Płaskie dachy, fotowoltaika i nie tylko

Folia kauczukowa EPDM została zaprojektowana przede wszystkim dla dachów płaskich, a więc konstrukcji, które w polskim budownictwie stanowią istotną większość. Mimo to nie ma przeszkód, by montować ją również na dachach o dużym stopniu pochylenia. Opcjonalnie można ją też kłaść na dachy o złożonej konstrukcji, jednakże wymaga to stosowania nieco innych form zabezpieczeń, uszczelnień i dylatacji.

Folia EPDM może być również wykorzystywana w celu izolacji instalacji fotowoltaicznej przed działaniem wilgoci. Dzięki temu ryzyko przesiąknięcia wody jest minimalne, co ma istotne znaczenie przede wszystkim w kontekście instalacji elektrycznych.

Fasady budynków

Membrana dachowa EPDM to materiał doskonale zabezpieczający fasady budynków. Można go stosować w izolacji szczelin, połączeń, a nawet całych elewacji zewnętrznych. Dzięki folii istnieje możliwość zabezpieczenia i uszczelnienia pustaków prefabrykowanych i elementów, które mają bezpośrednią styczność z rynnami, przepustami, a nawet ramami. Dzięki swej niebywałej trwałości gwarantuje ona maksymalne zabezpieczenie fasady na kilka dziesięcioleci.

Prace ziemne i ogrodowe

Właściwości materiału EPDM sprawiają, że membranę z powodzeniem można stosować również w szeroko rozumianych pracach ziemnych i ogrodowych. Struktura folii wykazuje bardzo dużą odporność nie tylko na samą wilgoć (z uwzględnieniem właściwości paroprzepuszczalnych), ale też na działanie roślin, a zwłaszcza ich systemów korzeni. Dzięki temu, produkty EPDM można stosować również do izolacji elementów drewnianych (w tym dekoracyjnych), zabezpieczenia oczka wodnego, fontann itd.

To jednak nie wszystko…

Folia EPDM ma specyficzną strukturę, która umożliwia jej ponowne wykorzystanie w przyszłości. Jej odzyskanie jest bardzo proste (np. podczas wyburzania budynku), podobnie zresztą, jak i proces recyklingu, za pomocą którego uzyskujemy specjalny granulat, który następnie można wykorzystać do produkcji… folii EPDM – kliknij, aby dowiedzieć się więcej o tym materiale.

Podsumowując, szerokie zastosowanie rozwiązań EPDM w nowoczesnym budownictwie jest potwierdzeniem niesamowitych wręcz właściwości tych produktów. Wynikają one przede wszystkim z sieciowej struktury cząsteczkowej, zapewniającej jej elastyczność, trwałość i możliwość ponownego wykorzystania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.