Fundusze inwestycyjne dla początkujących
Chcesz zacząć inwestować nadwyżkę gotówki? To świetnie! Możliwość osiągnięcia szybkiego zysku może być kusząca, jednak korzystanie z produktów, które obiecują bardzo duże zyski bez uprzedniego zapoznania się z prospektem czy też kartą produktu to spore ryzyko. Zanim przystąpisz do jakiegokolwiek programu inwestycyjnego czy też funduszu, najpierw zadaj sobie kilka podstawowych pytań.
Fundusze inwestycyjne to instrumenty, który polegają na wspólnym inwestowaniu. Ich uczestnicy wspólnie lokują we wcześniej ustalony sposób, licząc na osiągnięcie zysku. Istnieje kilka rodzajów funduszy, o mniejszym i większym poziomie ryzyka utraty wartości kapitału, pozwalającej na osiągnięcie zysku na poziomie od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą przystąpienia do jednego z funduszy, zapoznaj się z ich poszczególnymi rodzajami.
Jakie są twoje potrzeby?
Zależy ci na ochronie kapitału przed utratą wartości związaną z inflacją? A może liczysz na duży zysk, porównywalny do wartości osiąganych przez inwestorów Giełdy Papierów Wartościowych? Zastanów się dobrze, na jaki zysk liczysz i jakie ryzyko jesteś w stanie ponieść. Fundusze inwestycyjne mają osobne zasady działania w zależności od rodzaju oraz zawartości portfela inwestycyjnego. Szansa na duży zysk nierozłącznie idzie w parze z ryzykiem straty. Jeśli najbardziej cenisz bezpieczeństwo kapitału, dobrym wyborem będzie inwestycja w fundusze inwestycyjne o niskim ryzyku. Jeśli natomiast chcesz pomnożyć pieniądze, poszukaj bardziej agresywnych metod inwestycyjnych – na przykład funduszy akcji. Pamiętaj jednak, że pewnemu ryzyku podlegają wszystkie fundusze inwestycyjne.
Rodzaje funduszy a szansa na zysk
Każdy fundusz działa na indywidualnych zasadach, jednak można podzielić te instrumenty na kilka grup. Oto najważniejsze z nich:
- Fundusze otwarte – to fundusze, do których inwestor może przystąpić w dowolnym momencie. Po wpłacie pieniędzy do tego rodzaju funduszu, dostaje tytuł uczestnictwa zwany jednostką uczestnictwa.
- Fundusze zamknięte – tego rodzaju fundusze inwestycyjne emitują certyfikaty inwestycyjne. Ich liczba jest stała i może zwiększyć się tylko w drodze nowej emisji. Certyfikaty mogą być zgłaszane przez inwestora do umorzenia w terminach ustalanych przez fundusz.
Oraz ze względu na kryterium zawartości portfela inwestycyjnego oraz poziom ponoszonego ryzyka/ zarabianego oprocentowania:
- Fundusze pieniężne są to fundusze inwestujące w papiery rynku pieniężnego, charakteryzujące się niewielkim ryzykiem.
- Fundusze dłużne inwestują w obligacje, ryzyko jest odrobinę większe, niż w postaci funduszy pieniężnych, jednak nadal jest relatywnie niskie.
- Fundusze mieszane – tutaj podstawę portfela stanowią akcje i obligacje, inwestor może liczyć na zysk o wiele większy niż w przypadku dłużnych i pieniężnych funduszy, jednak ryzyko także podnosi się proporcjonalnie.
- Fundusze akcji to instrumenty, które inwestują w akcje. Charakteryzują się najwyższym ryzykiem wahań wartości albo też utraty części kapitału ale i największą szansą na zysk.