Indywidualne fartuchy dla gastronomii – dlaczego warto w nie zainwestować?

 

Gastronomia należy do jednych z najtrudniejszych biznesów nie dlatego, że trudno jest ugotować coś dobrego lub też trudno zdobyć pokaźne środki na zakup wszystkich sprzętów na start. Tak naprawdę powodzenie w tej branży jest trudne do uzyskania ze względu na niesamowitą mnogość czynników, które mogą Ci to uniemożliwić. Co więcej, często są to czynniki w żaden sposób niemierzalne lub zupełnie nieoczywiste.

Jak stworzyć dobre pierwsze wrażenie wśród klientów w restauracji?

Jednym z nich jest tak zwane pierwsze wrażenie, jakie goście odczuwają, wchodząc do Twojego lokalu. Czasami, gdy coś nie zagra już na tym poziomie, dalsze zachwyty nad znakomitą kuchnią lub instagramowym sposobem podania dań nic nie zmienią. Co buduje pierwsze wrażenie? W dużej mierze jest to sprawa indywidualna. Jednak, z drugiej strony, nie różnimy się między sobą tak bardzo i można typować, że za pierwsze wrażenie w wielu przypadkach odpowiada np. nasłonecznienie restauracji, ładny zapach, wygoda krzeseł i kanap, odpowiednia wysokość stołu, możliwość dostania się do każdego miejsca przy stoliku bez kłopotliwego przepychania się między innymi krzesłami, dekoracjami, czy meblami. Schludna toaleta, przejrzyste menu, temperatura w lokalu oraz oczywiście… obsługa. I tutaj przechodzimy do dość trudnej sfery dla każdego restauratora. Sprawność obsługi, usposobienie członków załogi, a także to, czy poszczególni jej członkowie mają akurat dobry, czy zły dzień, to coś, nad czym nie sposób trzymać pełnej władzy. To, nad czym jednak możemy i powinniśmy się skupić, to odpowiedni wygląd pracowników. Zarówno tych pracujących na pierwszej linii frontu, czyli kelnerów i kucharzy pracujących w kuchni otwartej, jak i osób, które pracują w szatni lub jedynie przechadzają się przed głównym wejściem (oni, wbrew pozorom, również bywają widoczni!).

Ubiór pracowników gastronomii – dlaczego jest tak ważny?

W kwestii wyglądu dobrze jest wypracować pewne zasady i pilnować, aby były przestrzegane przez wszystkich pracowników. Na przykład, fartuchy dla gastronomii, które dostają, powinny być regularnie prane w środkach zabezpieczających kolor, jak i prasowane przed każdym rozpoczęciem pracy. Każdy pracownik powinien mieć do dyspozycji tyle kompletów ubrań roboczych, aby mógł bez problemu zmienić je zawsze wtedy, gdy pojawi się na nim choć mała plamka. Wszystkie fartuchy dla pracowników gastronomii powinny być też jednolite dla każdego z członków załogi. Muszą być też dobrze skrojone i w odpowiednim rozmiarze, dopasowanym do indywidualnych uwarunkowań osób je noszących. Pracownicy powinni również dostać wytyczne odnośnie dopasowywania innych części garderoby do fartuchów: jakie mają nosić buty, rajstopy, spodnie lub spódnice oraz jakie dodatki (np. biżuteria)powinny być zdejmowane przed rozpoczęciem pracy.

Niezwykle istotne jest oczywiście, aby fartuchy dla gastronomii miały wszyte logo naszej restauracji lub przynajmniej kolorystycznie nawiązywały do naszej marki. Indywidualnie uszyte dla konkretnej marki fartuchy świadczą o renomie lokalu. Podobnie jak indywidualne serwety z naszytymi elementami identyfikacji wizualnej lokalu lub torebki na jedzenie na wynos. Każdy z elementów powinien tworzyć spójną całość, odnoszącą się do marki, pod którą działamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.