Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Poszukiwanie pracy bywa czasochłonne, wiąże się nie tylko z wysyłaniem wielu dokumentów aplikacyjnych czy przeglądaniem portali ogłoszeniowych, ale również z chodzeniem na rozmowy kwalifikacyjne. To kolejny etap rekrutacji i od jego przebiegu zwykle zależy, czy otrzymamy pracę, o którą się ubiegamy. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej warto rozpocząć już od momentu, w którym zostaniemy na nią zaproszenie. Każda rozmowa kwalifikacyjna jest nieco inna, jednak zawsze odbywa się według dosyć podobnych standardów. Na samym początku dobrze jest jak najlepiej poznać firmę, do której aplikujemy. Warto zapoznać się z jej działalnością, osiągnięciami, wszystkimi cennymi informacjami, które mogą być pomocne w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Jednym z pytań bardzo często dotyczy bowiem powodów, dla których chcemy pracować w tej, a nie innej firmie. Informacje na temat przedsiębiorstwa, właścicieli czy działalności bez problemu powinniśmy znaleźć na stronie internetowej firmy lub w jej mediach społecznościowych.
Odpowiedni ubiór i nastawienie
Do rozmowy kwalifikacyjnej należy również przygotować się wizualnie. Zasada pierwszego wrażenia ma bowiem ogromne znaczenie w przypadku rekrutacji. Trzeba ubrać się elegancko, schludnie, chociaż niekoniecznie musi to być świetnie skrojony garnitur czy elegancki kostium w przypadku pań. Wybierajmy takie ubrania, w których dobrze wyglądamy i jeszcze lepiej się czujemy. Jeśli będziemy czuć się w danej stylizacji jak przebrani, z pewnością wpłynie to na sposób naszego poruszania się czy pierwsze wrażenie, jakie wywołamy u przyszłego pracodawcy. Poza ubiorem ważne są również wszelkie dodatki, fryzura, a w przypadku pań także makijaż i biżuteria, które powinny być stonowane, delikatne i nie rzucać się w oczy.
Spokój i opanowanie
W trakcie rozmów kwalifikacyjnych największym wrogiem wszystkich kandydatów jest przede wszystkim stres. Może on sprawiać, że nawet gdy jesteśmy dobrze przygotowani i posiadamy wszystkie niezbędne kompetencje do danej pracy, nie jesteśmy w stanie dobrze się zaprezentować, popełniamy błędy i wypadamy słabo na tle innych kandydatów. Warto więc znaleźć sobie jakiś skuteczny i sprawdzony sposób radzenia sobie ze stresem, dzięki któremu na rozmowie będziemy spokojni i opanowani. Najtrudniej jest w trakcie pierwszych rozmów kwalifikacyjnych w życiu lub uczestniczenia w rekrutacji po wielu latach pracy w innej firmie. Z biegiem czasu i w miarę uczestniczenia w kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych stres z pewnością będzie coraz mniejszy, co korzystnie wpłynie na to, w jaki sposób będziemy się prezentować. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną staramy się zrobić to na luzie i nie traktować spotkania jako naszego być albo nie być. Obecnie rynek pracy jest tak szeroki, że nawet jeśli nie dostaniemy zatrudnienia w danej firmie, z pewnością prędzej czy później znajdziemy pracę na miarę naszych marzeń czy oczekiwań.