Jak zaplanować rozwój firmy?

Gdy zakładamy firmę, zwykle na początku koncentrujemy się tylko na jej pierwszych miesiącach działalności. Jednak warto też spojrzeć dalej, czyli zaplanować długofalowy rozwój firmy i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak powinna ona wyglądać za około 5 lat? W tym celu możemy skorzystać również z pomocy fachowców.

Poszerzenie oferty o nowe produkty albo usługi czy też wejście na nowe rynki krajowe i zagraniczne – to główne kierunki rozwoju firmy, które podejmowane są w każdej branży. Zanim jednak przystąpimy do jakichkolwiek działań w tym zakresie, powinniśmy sprawdzić, jakie korzyści i zagrożenia są z nimi związane. W tym celu możemy też zlecić profesjonalny audyt, na podstawie którego będzie można odpowiedzieć sobie na pojawiające się pytania.

pobrane (3)Najczęściej to właśnie audyt finansowy jest podstawą planowania dalszych działań. Dzięki niemu nie tylko można sprawdzić prawidłowość sprawozdań finansowych, ale również określić sytuację majątkową i finansową firmy. Wtedy audyt pomoże we wskazaniu, czy nowe inwestycje w danym momencie będą opłacalne. Oczywiście, nie jest to jedyna analiza, na którą warto się zdecydować. Bardzo pomocne będą też ponowne badania rynku.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę przy planowaniu rozwoju firmy?

  • szanse rozwoju oferowane przez daną branżę
  • możliwości pozyskiwania nowych klientów
  • możliwości lokalowe i perspektywy w ich zmianie
  • możliwość różnicowania oferty
  • rozwiązania w zakresie finansowania, na przykład kredyty, leasing, emisja akcji
  • perspektywy związane z outsourcingiem usług, na przykład księgowością, obsługą HR
  • opcje w zakresie reinwestowania nadwyżek

Oczywiście, często samodzielna odpowiedź na pytanie, jak zaplanować rozwój firmy, jest bardzo trudna. Dlatego wiele firm decyduje się na skorzystanie z profesjonalnego wsparcia firm consultingowych, które obejmuje audyt finansowy, badania rynku oraz inne usługi dla biznesu.

Usługi w powyższym zakresie oferuje firma Assay Consulting (Assay.pl), która dostarcza kompleksowe rozwiązania dla biznesu. Więcej informacji dotyczących usług świadczonych przez firmę Assay Consulting można znaleźć na stronie Assay.pl.

Polecamy:
Outsourcing Procesu Rekrutacji naprawdę się opłaca. Sprawdź sam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.