Kobieta za kierownicą- czy panie mają szansę na karierę szofera?
Żyjemy w świecie, w którym aż roi się od stereotypów. Często oceniamy książkę po okładce. Gdy ktoś chodzi w garniturze i zaczesanych włosach na żelu zapewne jest nadętym bufonem, gdy ktoś ubiera się na czarno z pewnością nie może być miły i grzeczny tylko planuje jak wysadzić kościół, gdy ktoś chodzi w kapturze i luźnych spodniach na pewno tylko czeka na to, by kogoś pobić. Oczywiście wszystko powyżej ma sarkastyczny wydźwięk, jednak niestety w odczuciu wielu ludzi takie przekonania właśnie panują. Stereotypy nie dotyczą tylko sposobu ubierania się- to tylko jeden z wielu aspektów wokół którego krążą. Stereotypy również pojawiają się jeśli chodzi o płeć.
Stereotypy związane z płcią
Zarówno kobietom, jak i mężczyznom z reguły przypisywane są odmienne zadania. Jest już od dawna utarte, że panie nadają się bardziej do jednych rzeczy, panowie z kolei do drugich. Może to być lekko krzywdzące dla niektórych, jednakże nie można tego brać za bardzo do siebie, tylko najlepiej udowadniać swoim działaniem, że tak nie jest. Podstawowe zadania przypisywane kobietom to:
- pranie,
- sprzątanie,
- gotowanie,
- opieka nad dziećmi.
Z kolei panów z reguły widzi się w rolach osób mających na celu zapewnienie środków do życia swojej rodzinie. Może to dosyć staroświeckie podejście i nieco obraźliwe dla niektórych, jednakże nadal funkcjonujące w umysłach wielu ludzi. Pomimo faktu, że takie przeświadczenie nie jest czymś znikomym, nie oznacza to, że nie można się mu przeciwstawić i działać po swojemu. Każdy bowiem jest panem własnego życia i to on decyduje jak to życie ma wyglądać. Jeżeli chcemy się poddać stereotypom- nasza sprawa. Możemy jednak wybrać inną drogę i im się przeciwstawić.
Zawody nieodpowiednie dla kobiet?
Pewne zajęcia są uznawane jako typowe dla kobiet. Podobnie jest ze ścieżkami kariery. Uznaje się, że niektóre zawody są nieodpowiednie dla pań i że z pewnością się w nich nie odnajdą. Należy do nich na przykład strażak, marynarz, maszynista czy też chociażby kominiarz. Ciężko jest znaleźć kobietę, która spełniałaby się w takim właśnie zawodzie. Wielu ludzi uważa również, że kobiety są złymi kierowcami i nie nadają się do tej roli. Jednakże coraz więcej pań posiada prawo jazdy i nieźle sobie radzi za kierownicą.
Czy zatem przedstawicielka płci pięknej sprawdziłaby się w roli szofera? Z pewnością tak. Coraz częściej widzi się kobiety prowadzące chociażby autobusy. Jednakże rzeczą utrudniającą pani szofer odnalezienie klienta byłyby właśnie stereotypy, które sprawiają, że wielu ludzi patrzy z przymrużeniem oka na kobietę w takiej roli. Nie dlatego, że okazałaby się gorsza na takim stanowisku, a dlatego, że po prostu to takie nietypowe i niezbyt charakterystyczne dla kobiety. Podsumowując- kariera kobiety jako szofera nie jest czymś niemożliwym do osiągnięcia, szczególnie biorąc pod uwagę London escorts, jednakże pewne utarte schematy o paniach za kierownicą niewątpliwie mogłyby utrudnić jej wspinanie się coraz wyżej w tej roli i pozyskiwanie szacunku u klientów.