Koszty utrzymania terminala płatniczego – od czego zależą?

Terminale płatnicze są w dzisiejszych czasach na porządku dziennym w większości sklepów i firm usługowych. Z perspektywy klienta są one bardzo wygodne i funkcjonalne, gdyż umożliwiają realizowanie błyskawicznych płatności także wtedy, gdy nie mamy w portfelu praktycznie ani grosza. Jednak z perspektywy sprzedawcy czy usługodawcy terminal płatniczy jest inwestycją, a także wydatkiem, który trzeba ponosić co miesiąc.

Choć korzystanie z terminali płatniczych wiąże się z kosztami dla firm, większość z nich i tak inwestuje w takie ułatwienia dla klientów. Terminale są bowiem wręcz codziennością, a ich brak bywa zaskoczeniem czy sporym utrudnieniem. Klienci przyzwyczajeni są do wygody i chętniej korzystają z usług takich firm, gdzie mogą zapłacić bezgotówkowo. Koszty związane z terminali potraktować trzeba jako coś normalnego i oczywistego w prowadzeniu działalności. Wysokość comiesięcznych opłat bywa różna i uzależniona od wielu czynników. Co więcej, ceny poszczególnych usług mogą znacznie się różnić w zależności od operatora.

Ile kosztuje używanie terminali płatniczych?

Na koszty utrzymania terminala płatniczego wpływa przede wszystkim branża, a jakiej działa firma, a także wysokość comiesięcznych obrotów. Prowizja od płatności może być różna w zależności od wysokości obrotów czy też indywidualnej umowy podpisanej z operatorem. Różnice bywają też efektem czasu trwania umowy. Im dłuższa umowa, tym koszty korzystania z terminala maleją. Warto więc bardzo dobrze czytać umowy i wszystkie dokumenty jakie podpisujemy z operatorem, gdyż najczęściej to, co najważniejsze, jest napisane drobnym drukiem. Bardzo często oferty, które z pozoru wydają się najbardziej korzystne i najtańsze, okazują się dosyć drogie, gdyż jest sporo opłat dodatkowych. Dobrze jest więc porównywać umowy i ich warunki nie tylko pod kątem ceny, ale również tego, co ona zawiera, a za co trzeba będzie dodatkowo zapłacić. W przeciwnym razie wybór pozornie najtańszej oferty będzie mocno nietrafiony.

Wypróbuj opcję darmowego korzystania z terminala

Jeżeli do tej pory nie mieliśmy żadnej styczności z terminalami i obawiamy się dodatkowych kosztów, nad którymi nie będziemy mogli zapanować, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty tych operatorów, którzy oferują możliwość darmowego wypróbowania urządzeń i związanych z nimi funkcjonalności. Taki darmowy terminal płatniczy to dobra opcja, dzięki której przez kilka czy kilkanaście miesięcy można użytkować terminal płatniczy, sprawdzić, jak dokładnie działa, jakie daje możliwości i czy faktycznie jest ułatwieniem, z którego chętnie korzystają klienci. Już po kilku miesiącach używania takiego rozwiązania można się przekonać, czy w danej firmie ma faktycznie rację bytu i czy rzeczywiście jest sprawdzoną, funkcjonalną i wygodną opcją. Ofert darmowych terminali jest na rynku całkiem sporo, można więc wybrać taką, która w stu procentach będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom. Zanim jednak podpiszemy umowę, przekonajmy się, czy opcja rzeczywiście jest darmowa, czy też trzeba uiszczać jakieś opłaty, o których operator na wstępie zupełnie nie wspomina.

2 komentarz dla wpisu: “Koszty utrzymania terminala płatniczego – od czego zależą?

 • 29 stycznia 2019 at 15:58
  Permalink

  Całkowicie zgadzamy się z artykułem.
  Dla osób nieprzekonanych proponujemy bezpłatne przetestowanie przez 12 miesięcy w ramach programu Polska Bezgotówkowa (umowa również na 12 m-cy)

  Odpowiedz
 • 11 lutego 2020 at 09:19
  Permalink

  A czy czasami nie jest tak, że aktualnie w bezgotówkowej Polsce są darmowe terminale eservice? Wydaje mi się, że tak właśnie było… i chyba nadal jest. Lepszej okazji prędko mieć nie będą.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.