Leczenie prywatne czy Państwowe? Plusy i minusy

Gdy mamy problemy zdrowotne, zwykle pierwsze kroki kierujemy do lekarza pierwszego kontaktu. Dopiero później zaczynają się schody – na wizytę u wielu specjalistów w ramach państwowej służby zdrowia trzeba często poczekać wiele tygodni czy miesięcy. A dolegliwości czekać nie mogą. Wtedy wielu pacjentów decyduje się na skorzystanie z państwowej służby zdrowia.

Niektóre dolegliwości, z jakimi borykamy się na co dzień, nie wymagają wizyty u lekarza specjalisty. Jeśli zastanawiamy się, jęczmień na oku jak leczyć czy jaką dietę zastosować na nadciśnienie, sporo porad można znaleźć w sieci. Oczywiście, zawsze na początku warto skonsultować się s lekarzem, aby ocenił, jaki jest faktyczny nasz stan zdrowia. Często do leczenia potrzebujemy jedynie leków bez recepty bądź też zmiany diety czy odpoczynku. Zdarza się, że sprawdzają się też domowe sposoby, jeśli dolegliwości nie są zbyt mocno nasilone. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy nasza choroba czy podejrzenie choroby wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą. W takiej sytuacji raczej nic nam nie da leczenie się na własną rękę.

Zalety prywatnej służby zdrowia

Prywatna opieka medyczna rozrasta się w ostatnich latach w ogromnym tempie, bo i zapotrzebowanie na lekarzy jest coraz większe. Pacjenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że idąc na wizytę prywatnie zostaną przyjęci dużo szybciej, a często też w dużo lepszych warunkach. W wielu dziedzinach medycyny refundowane leczenie państwowe obejmuje jedynie proste, często przestarzałe metody. W prywatnych klinikach i gabinetach można liczyć na specjalistyczne leczenie z wykorzystaniem nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie sprzętu. Wystarczy porównać sobie chociażby gabinety stomatologiczne państwowe i prywatne, a można zobaczyć różnicę w stosowanych materiałach czy rodzajach zabiegów. Dużą zaletą prywatnej służby zdrowia jest również możliwość szybkiego dostania się do lekarza. Na wizytę, na którą państwowo czeka się wiele miesięcy, prywatnie można dostać się praktycznie z dnia na dzień. Choć takie leczenie kosztuje, jest zdecydowanie dobrą opcją w przypadku osób, których choroby stale się rozwijają i nie mogą sobie pozwolić na wielomiesięczne czekanie na wizytę do specjalisty.

W państwowym leczeniu nie trzeba płacić

Największą zaletą państwowej opieki medycznej jest fakt, że jest ona bezpłatna i nie trzeba ponosić kosztów leczenia. Co więcej, często o wiele łatwiej jest dostać się na leczenie szpitalne, zwłaszcza gdy korzystamy z przychodni znajdującej się przy szpitalu. Niestety, na wizyty państwowe często trzeba sporo poczekać. Nie mamy też możliwości wybrania sobie lekarza – jeśli w danej przychodni pracuje kilku lekarzy specjalistów, rzadko kiedy mamy wpływ na to, do którego z nich zostaniemy zarejestrowani. Państwowa opieka medyczna to dobre rozwiązanie dla osób, które leczą się na choroby przewlekłe i do specjalistów chodzą już od dłuższego czasu. Wtedy kolejne wizyty są ustalane z odpowiednim wyprzedzeniem, a regularność i ciągłość leczenia jest zachowana. Jeśli jednak do tej pory nie leczyłeś się specjalistycznie, a na lekarza państwowego musisz czekać pół roku lub dłużej, zdecydowanie warto wybrać się prywatnie. Być może będzie drogo, ale za to będziesz mieć pewność, że jesteś pod dobrą opieką lekarską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.