Najpopularniejsze zawody z wykorzystaniem telefonu

Każdego dnia w swojej pracy wykorzystujemy różnego rodzaju przedmioty i narzędzia, które są niezbędne do wykonywania naszych obowiązków. Jednym z nich są telefony, zarówno stacjonarne, jak i komórkowe. Coraz więcej osób śmiało twierdzi, że żyjemy i funkcjonujemy w czasach, w których telefon jest naszą trzecią ręką. Widać to np. na przykładzie firm stawiających na nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest wręczanie telefonów służbowych swoim pracownikom.

Pracownik Call Center

Już sama nazwa tej branży świadczy o tym, z jakim charakterem pracy mamy do czynienia.

Konsultanci telefoniczni dzielą się na odbierających połączenia przychodzące i wykonujących rozmowy wychodzące. Ci pierwsi pracują zwykle w godzinach porannych i południowych, chociaż działają też infolinie całodobowe. Jednak kiedy mamy potrzebę skontaktowania się z daną firmą, najczęściej robimy to odpowiednio wcześnie. Zadaniem tych pracowników jest udzielanie szczegółowych informacji na temat danego przedmiotu bądź usługi, odpowiadanie na pytania klientów oraz opcjonalnie proponowanie nowych produktów, funkcjonalności itp.

Z kolei osoby dzwoniące do klientów mają trudniejsze zadanie. Znacznie częściej są narażeni na sytuacje stresowe, związane głównie ze zniecierpliwionymi, zniechęconymi rozmówcami. Muszą więc wykazywać się ogromnymi zdolnościami komunikacyjnymi i interpersonalnymi, aby móc do nich dotrzeć i przekonać do prezentowanej oferty.

Pracownicy Call Center przez cały dzień nie rozstają się ze słuchawką. W ten sposób zdobywają bardzo cenne doświadczenie we współpracy z klientami, a zarazem zyskują szansę dalszego rozwoju i przechodzenia na coraz wyższe stanowiska.

Sekretarka

Każda firma czy przedsiębiorstwo musi mieć swój numer telefonu, aby osoby zainteresowane mogły szybko się skontaktować. Powinien być on wyszczególniony na wizytówce oraz stronie internetowej.

W nielicznych przypadkach odbieraniem połączeń zajmuje się bezpośrednio prezes, szef lub dyrektor. Najczęściej jednak zatrudniany jest pracownik sekretariatu, który jest odpowiedzialny za sprawy administracyjne, obsługę korespondencyjną oraz właśnie telefoniczną.

Sekretarka często jest uznawana za prawą rękę prezesa. To ona prowadzi jego kalendarz, umawia spotkania, przeprowadza rozmowy w jego imieniu, kiedy jest zajęty ważniejszymi obowiązkami oraz odbiera połączenia klientów, udzielając im ważnych informacji oraz odpowiedzi na pytania. Musi więc być to osoba komunikatywna, terminowa oraz świetnie zorganizowana.

Recepcjonista

Pensjonaty, hotele, motele czy zajazdy, wśród swoich pracowników, muszą mieć osobę zajmującą się nie tylko obsługą gości w zakresie ich przywitania, zakwaterowania, udzielania informacji oraz wymeldowania, ale także profesjonalną obsługą centrali telefonicznej, faksu i poczty mailowej.

Recepcjoniści potrzebują telefonu przede wszystkim do odbierania połączeń od potencjalnych gości, którzy chcą dokonać wstępnej rezerwacji, przy okazji dowiadując się, jak wygląda dostępność pokoi i cena zakwaterowania wraz z wyżywieniem i dodatkowymi atrakcjami. Aparat telefoniczny jest także przydatny do kontaktowania się z innymi pracownikami oraz gośćmi, którzy chcą np. zgłosić usterkę w swoim pokoju lub zamówić jedzenie z restauracji.

Manager gwiazd

To stosunkowo rzadko spotykany, ale za to bardzo ciekawy i odpowiedzialny zawód. Każda osoba funkcjonująca w świecie mediów lub show-biznesu, posiada swojego agenta, który zajmuje się sprawami organizacyjnymi, związanymi z bieżącą działalnością podopiecznego. Jest on na każde zawołanie gwiazdy, przez co musi być dostępny niemal przez całą dobę.

Opiekun artystyczny posiada swój telefon służbowy, z którym nie może się rozstać nawet na chwilę. Jedno nieodebrane połączenie może skutkować utratą możliwości uczestnictwa w danym projekcie lub podpisania jakiegoś kontraktu. Manager przeprowadza rozmowy, głównie w celu umawiania swojej gwiazdy na ważne spotkania zawodowe lub wywiady z dziennikarzami.

Źródło: 

  • Czym jest telemarketing? – serwis: http://qcc.pl/telemarketing/

Jeden komentarz dla wpisu: “Najpopularniejsze zawody z wykorzystaniem telefonu

  • 30 maja 2016 at 11:24
    Permalink

    Co do pracy związanej z telefonami to moja siostra pracowała kiedyś w firmie rekrutacyjnej, w której musiała wyobraźcie sobie przepisywać ręcznie SMSy z telefonów kontaktowych z klientami. Miało to na celu ich archiwizacje i późniejszy przegląd w późniejszych etapach rekrutacyjnych. Masakra. Teraz takie rzeczy robię automaty np. http://sms-vmsg.org gdzie jest możliwość drukowania SMSów z telefonu ale jeszcze kilkanaście lat temu tego nie było.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.