Oczyszczalnia przydomowa czy szambo – na co się zdecydować?
Osoby, które budują własny dom jednorodzinny muszą często szukać rozwiązań, jeśli chodzi o gromadzenie i wywożenie ścieków. W wielu przypadkach nie ma bowiem możliwości, aby podłączyć posesję do sieci kanalizacyjnej. Najczęściej dzieje się to na wsi i na terenach podmiejskich, gdzie rozproszenie budynków jest dosyć duże i nie ma możliwości podciągnięcia do nich wszystkich jednej sieci miejskiej czy gminnej.
Budując dom jednorodzinny trzeba więc znaleźć na posesji miejsce, w którym będzie znajdowało się szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jedno i drugie rozwiązanie wymaga nieco miejsca. Tym więcej, im więcej użytkowników korzysta z domu – każda dodatkowa osoba generuje bowiem dodatkowe ścieki, które muszą być następnie gromadzone w zbiornikach o odpowiedniej wielkości. Spośród tych dwóch rozwiązań zdecydowanie częściej na posesjach montowane są tradycyjne szamba betonowe, ceny takich rozwiązań są bowiem zdecydowanie bardziej przystępne niż zainstalowanie oczyszczalni ścieków.
Przydomowe oczyszczalnie są tańsze w użytkowaniu
Przydomowe oczyszczalnie ścieków z całą pewnością są rozwiązaniem droższym niż szamba, ale tylko wtedy, jeśli patrzymy jedynie na koszt wykonania inwestycji. Owszem, zainstalowanie oczyszczalni nie należy do tanich rozwiązań, ale można otrzymać dofinansowanie do tego rodzaju inwestycji. Wszelkie instalacje, które pozwalają na oszczędzanie środowiska i są przyjazne dla natury, są bowiem w naszym kraju na wiele sposobów premiowane. Co więcej, przydomowe oczyszczalnie są bardzo tanie w eksploatacji, gdyż w ciągu roku generują koszty na poziomie około 100-200 złotych, czasem nieco więcej. W takich oczyszczalniach ścieki oczyszczane są na miejscu, nie ma więc konieczności korzystania z usług polegających na opróżnianiu zbiornika czy wywożeniu nieczystości, jak ma to miejsce w przypadku zwykłego szamba.
Tradycyjne szambo musi być regularnie opróżniane
Jeśli decydujemy się na typowe szambo na posesji, trzeba mieć natomiast miejsce na umieszczenie dużego, betonowego i bardzo szczelnego zbiornika. Zbiornik na szambo musi być wykonany z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, gdyż nieszczelne szambo powoduje przedostawanie się nieczystości do gleby. Zbiornik musi być również odpowiednio zabezpieczony. Warto więc zadbać o to, by szambo wykonała specjalistyczna firma, która ma doświadczenie w realizowaniu tego rodzaju inwestycji. Trzeba też pamiętać, że posiadanie szamba wiąże się z koniecznością jego regularnego oczyszczania i opróżniania. Częstotliwość oczyszczania szamba związana jest z tym, jak wiele osób korzysta z budynku i generuje nieczystości. Im więcej jest mieszkańców na posesji, tym częściej trzeba więc opróżniać zbiornik. Warto więc już na samym początku wybrać tak duże szambo, by spełniało potrzeby użytkowników i by można było opróżniać je jak najrzadziej. Dobrze jest również znaleźć specjalistyczną firmę, która zajmuje się wywozem nieczystości i za każdym razem korzystać z usług tych samych fachowców. Dzięki temu dobrą i sprawdzoną firmę będziemy mieć zawsze pod ręką. Nie trzeba będzie za każdym razem szukać innego wykonawcy usługi.
Firm na rynku jest dużo – sprawdzaj czy wybrana przez Ciebie ma atesty oraz spełniają Unijne wymogi