Pętla chwilówek – czy w sytuacji kryzysu warto brać kolejny kredyt?
Nadmierne zadłużenie to poważny problem wielu osób. Najczęściej zaczyna się niewinnie od jednego kredytu, który bez problemu spłacamy. Z biegiem czasu bierzemy jednak kolejny kredyt na remont mieszkania czy zakup auta. Potem pojawiają się problemy finansowe i sięgamy po szybką pożyczkę. Z miesiąca na miesiąc można w taki sposób wpaść w bardzo poważne problemy finansowe.
Z pętlą zadłużenia mamy do czynienia w sytuacji, gdy bierzemy kolejne pożyczki na spłatę poprzednich lub zaczynamy nie spłacać niektórych zobowiązań. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż w ten sposób problemy nie znikną. Branie kolejnej pożyczki w sytuacji, gdy już i tak mamy finansowy nóż na gardle jest przysłowiowym gwoździem do trumny. Trzeba więc szukać innych rozwiązań, aby wyjść z pętli zadłużenia i wyprostować wszystkie swoje finanse.
Najpierw dobrze przeanalizuj wszystkie swoje kredyty i pożyczki
Osoby, które są mocno zadłużone powinny szukać wszelkich możliwych dróg wyjścia z sytuacji. Najlepiej stworzyć sobie konkretny plan działania i przez następne miesiące, czy nawet lata sztywno się go trzymać. Pierwszym krokiem do wyjścia z pętli finansowej powinno być dokładne ustalenie, co gdzie i ile mamy do spłacenia. Na tej podstawie dokładnie wiemy, jakie są nasze ogólne zobowiązania, które trzeba spłacić w pierwszej kolejności, a które można rozłożyć na lepsze raty do spłaty. Niektóre kredyty można na jakiś czas zawiesić, czyli zrobić sobie wakacje kredytowe. Owszem, takie rozwiązanie wydłuża czas spłaty kredytu, ale pozwala na finansowy oddech, gdyż przez kilka miesięcy można skupić się na spłacaniu innych zobowiązań. W pierwszej kolejności należy natomiast spłacać te kredyty czy pożyczki, które są najwyżej oprocentowane i przy tym najdroższe. Nie należy natomiast dopuszczać do sytuacji, gdy nie dotrzymamy terminu płatności, gdyż wtedy pojawiają się koszty windykacji, czyli de facto do spłaty jest jeszcze więcej.
Kredyt konsolidacyjny na wyjście z zadłużenia
Jedynym kredytem, jaki można, a czasem nawet warto wziąć w sytuacji pętli finansowej, jest kredyt konsolidacyjny. Takie rozwiązanie pozwala zamienić wiele kredytów w jeden duży kredyt, ale którego rata będzie niższa niż łączna suma wszystkich dotychczasowych rat. Konsolidacja chwilówek i kredytów https://habzafinanse.com.pl/ jest jednak najczęściej możliwa tylko wtedy, gdy nie są one jeszcze przeterminowane i przede wszystkim, gdy wnioskodawca ma zdolność finansową. Żaden bank nie potraktuje bowiem poważnie wniosku o kredyt od osoby, która nie ma stałego źródła dochodu lub żadnego zabezpieczenia pod spłatę kredytu. Trzeba tez pamiętać, że zanim weźmiemy kredyt w konkretnym banku, dobrze jest porównać oferty co najmniej kilku instytucji finansowych. Kredyty konsolidacyjne mogą mieć bowiem różne oprocentowanie czy koszty dodatkowe, co oznacza, że w każdym banku kredyt na tę samą kwotę może kosztować inaczej.
Polecamy również finansowanie pozabankowe dla firm