W jaki sposób rozliczać służbowe rozmowy telefoniczne?
Służbowe rozmowy telefoniczne są na porządku dziennym praktycznie w każdej firmie. Ułatwiają one nie tylko komunikację z potencjalnymi klientami czy kontrahentami, ale również usprawniają pracę wewnątrz firmy. Bez telefonów nie da się sobie wyobrazić praktycznie żadnego biznesu.
Służbowe rozmowy telefoniczne najczęściej odbywają się przy użyciu telefonów służbowych. W większości firm nadal najczęściej używa się telefonów stacjonarnych, do których przypisany jest konkretny numer. Pracownik, który rozpoczyna pracę, zwykle jest informowany o zasadach użytkowania telefonu służbowego. Powinno być dla każdego oczywiste, że z telefonu służbowego należy korzystać jedynie w celach służbowych, a nie prowadzić długich rozmów prywatnych. Niektóre firmy prowadzą rejestr rozmów telefonicznych, jakie odbywają ich pracownicy, mogą więc w krótkim czasie namierzyć te numery, na które nie dzwoniono w związku z wykonywaniem obowiązków. W takiej sytuacji pracownik może zostać obciążony kosztami prowadzenia rozmów prywatnych.
Nie warto prowadzić prywatnych rozmów na służbowym telefonie
Podobnie jak w przypadku telefonów stacjonarnych, sytuacja ma miejsce w przypadku służbowych telefonów komórkowych. Wyposażeni są w nie najczęściej ci pracownicy, którzy swoje obowiązki wykonują poza siedzibą firmy. Aby mogli bez problemu komunikować się nie tylko z klientami, ale również ze współpracownikami czy przełożonymi, powinni posiadać telefony służbowe. Z tych urządzeń powinni jednak korzystać jedynie do celów służbowych, chociaż oczywiście w rzeczywistości różnie z tym bywa. Jednak, jeśli pracodawca dopatrzy się, że jeden pracownik ma zdecydowanie dłuższe rozmowy w skali miesiąca niż inni pracownicy na podobnym stanowisku, z pewnością będzie potrzebował wytłumaczenia takiego stanu rzeczy.
Koszty telefonów służbowych można wrzucić w koszty podatkowe
Służbowe rozmowy telefoniczne na poziomie całej firmy są kosztem, który można wrzucić w koszty prowadzenia działalności, a co za tym idzie – zapłacić mniejszy podatek. Telefony są bowiem użytkowane w celach służbowych i związane są z prowadzoną działalnością. Warto o tym pamiętać już na etapie podpisywania umowy z konkretnym operatorem. W poszukiwaniu dobrego i rzetelnego operatora warto również zapoznać się z opiniami na temat ofert dla biznesu, a także z konkretnymi ofertami i pakietami usług. Z roku na rok rośnie bowiem oferta operatorów telefonii komórkowych przeznaczona dla klientów biznesowych. Dzięki temu można podpisać bardzo korzystną umowę na wiele numerów, a jednocześnie płacić dosyć niskie stawki. Warto również sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy, w jaki sposób operatorzy wywiązują się z tych umów w przypadku awarii oraz jak często takie awarie się zdarzają. Awaria Orange czy innej sieci komórkowej może bowiem spowodować spore problemy z komunikacją. A to nie jest dobra wiadomość dla firmy, która swoja działalność w dużej mierze opiera na sprawnym kontakcie z klientem.