Czy każdy plastik nadaje się do recyklingu?

Jak być może wiesz, na całym świecie używanych jest wiele różnych rodzajów plastiku — różnią się one rozmiarem, kolorem, zastosowaniem i… utylizacją. Jednak jako świadomy (i ciekawski) konsument możesz się zastanawiać: jakie rodzaje tworzyw sztucznych nadają się do recyklingu? A jakie produkty można uzyskać z recyklingu plastiku?

Cóż, jeśli jesteś zainteresowany wiedzą na temat tego, który plastik można poddać recyklingowi i jesteś ciekawy drugiego życia plastikowych odpadów, czytaj dalej! Dodatkowo swoją wiedzę możesz uzupełnić zaglądając na tę stronę: https://omegaplastics.pl/.

Ograniczenia związane z recyklingiem plastiku

Zasadniczo prawie wszystkie tworzywa sztuczne można poddać recyklingowi. Jednak w praktyce istnieje wiele różnych barier, które mogą utrudniać ten proces. Niestety, nie zawsze ma to sens środowiskowy, ekonomiczny lub techniczny. Poniżej wymieniamy kilka powodów, dla których recykling nie zawsze może mieć miejsce.

Na przykład, niektóre przedmioty mogą zawierać wiele rodzajów plastiku i różne warstwy, które są trudne do oddzielenia i to sprawia, że recykling jest trudny i kosztowny (a więc nieopłacalny).

Tworzywa sztuczne często mogą być zanieczyszczone żywnością i innymi substancjami, przez co żywice nie są wystarczająco czyste, aby można je było ponownie wykorzystać. Obiekty do recyklingu kosztują miliony w budowie i eksploatacji – mogą być opłacalne tylko wtedy, gdy codziennie poddawana jest obróbce ogromna ilość plastiku. Małe ilości tworzyw sztucznych mogą zatem sprawić, że recykling będzie nieekonomiczny i niekorzystny ze względu na niską wydajność i wysokie koszty.

Ale nie zniechęcaj się! Pomimo tych barier recykling wciąż ma miejsce, a z tego procesu powstają niesamowite produkty. Większość plastiku pochodzącego z recyklingu pochodzi ze źródeł pokonsumpcyjnych. Oznacza to, że dzbanki po mleku, butelki, folie opakowaniowe, które wyrzucasz do kosza na surowce wtórne, po przejściu odpowiedniego procesu, staną się materiałem z recyklingu pokonsumpcyjnego!

Jakie plastiki można poddać recyklingowi?

Najczęściej przetwarzanym tworzywem sztucznym na świecie jest PET. Niemniej jednak, pomimo tego, że jest to tworzywo sztuczne stosunkowo łatwe do recyklingu, niektóre kraje wciąż mają trudności z osiągnięciem przyzwoitych wskaźników recyklingu. Indie, Europa i Korea Południowa mają wskaźniki wyższe niż 50%, ale kraje takie jak Stany Zjednoczone i Chiny jeszcze nie zwiększyły tych liczb. Ale w co jest to przemienione? Cóż, choć może się to wydawać szalone, znaczna część plastiku PET (znajdującego się głównie w plastikowych butelkach) jest zwykle poddawana recyklingowi na przedmioty takie jak:

  • odzież z polaru,

  • plecaki,

  • dywany.

Zgadza się, plastikowa butelka, którą dziś poddajesz recyklingowi, może stać się fajnym t-shirtem, który będziesz nosić za kilka miesięcy! Rzeczywiście, ten proces recyklingu polega na przekształcaniu PET w płatki, które następnie można potraktować niczym przędzę. Przędza ta jest następnie wykorzystywana do produkcji odzieży i innych tekstyliów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.