Podważenie testamentu – kiedy mamy do tego prawo?
Testament jest dokumentem, w którym możemy przekazać naszą wolę odnośnie tego, kto odziedziczy po nas nasz majątek, nieruchomości czy ruchomości. Zapisy testamentu mogą całkowicie się różnić od tego, jak wyglądać będzie dziedziczenie ustawowe. Jeśli więc zależy nam na tym, aby testament po naszej śmierci był dokumentem wiążącym, należy zadbać o jego właściwe sporządzenie.
Podważenie testamentu nie jest niemożliwe i zdarza się dosyć często, szczególnie w sytuacjach, w których najbliższa rodzina zmarłego nie zgadza się z zapisami testamentu. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy zmarły zapisał swój majątek obcej osobie lub organizacji z pominięciem dzieci czy wnuków. Wbrew pozorom, można podważyć zarówno testament pisany samodzielnie, jak i taki, który był poświadczany notarialnie. W tym pierwszym przypadku podważenia testamentu zdarzają się w sytuacji, gdy był on napisany na komputerze, a nie odręcznie lub gdy pojawiają się wątpliwości co do jego autentyczności. Testament będzie podważony także wtedy, gdy znajdzie się nowy dokument ze świeższą datą.
Podważenie testamentu notarialnego
Wiele osób, którym zależy na tym, aby testament był sporządzony zgodnie z przepisami i był dokumentem honorowanym w późniejszym czasie, decyduje się na notarialne poświadczenie testamentu. Takie rozwiązanie kosztuje kilkaset złotych, a więc niewiele w porównaniu do późniejszych korzyści. Okazuje się jednak, że testament notarialny również jest możliwy do podważenia. Dzieje się tak wtedy, gdy był on sporządzony w sytuacji, w której spadkodawca był pod wpływem groźby lub nie w pełni władz umysłowych. Aby jednak podważyć taki testament, konieczne są niezbite dowody, a także przeprowadzenie sprawy sądowej. Jeśli więc chcemy podważać testament, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będzie to trwało wiele miesięcy, a nawet lat. Co więcej, nie mamy wcale pewności, czy sprawa zakończy się z powodzeniem dla nas.
Dobra kancelaria prawna
Prawo spadkowe jest na tyle zawiłe i pełne zróżnicowanych przepisów, że osoby niezwiązane z prawem mogą mieć sporo problemów z interpretacją przepisów i dopasowaniem ich do konkretnej sytuacji. Postępowanie spadkowe, bez względu na to, czy mamy do czynienia z testamentem czy z dziedziczeniem ustawowym, może być bardzo rozciągnięte w czasie. Wbrew pozorom jednak, przepisy są skomplikowane nie tylko w naszym kraju. Spadek w Austrii, Holandii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii może być również mocno problemowy, a załatwianie wszystkich formalności nastręczać sporo kłopotów. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z usług sprawdzonych, solidnych kancelarii prawnych, które zajmują się prawem spadkowym. Najlepiej, aby wybrany prawnik był wyspecjalizowany w tej jednej, konkretnej dziedzinie prawa, a także miał doświadczenie w prowadzeniu spraw nie tylko przed polskimi, ale również przed zagranicznymi sądami. Owszem, usługi dobrych kancelarii prawnych nie należą do najtańszych, ale w zamian możemy mieć pewność i spać spokojnie, gdyż wszystkie nasze sprawy spadkowe zostaną załatwione szybko, sprawnie i bezproblemowo.