Polacy i pieniądze – gdzie popełniamy błędy?

Temat pieniędzy należy w Polsce do tematów tabu, a kiedy się już pojawi, zwykle wywołuje negatywne emocje i komentarze: bo mało zarabiamy, podatki coraz wyższe, a i chleb oraz paliwo drożeje. Zamiast narzekać, dobrze jest przeanalizować swoje finanse i zastanowić się, jak możne je poprawić. Ale zanim do tego dojdziemy, powinniśmy najpierw odkryć, dlaczego nasz budżet kuleje.

Żyjemy ponad stan

Życie ponad stan jest jednym z głównych powodów problemów finansowych. Kupujemy bowiem rzeczy, na które nas nie stać: nowy samochód, większy telewizor, gadżety elektroniczne, o których szybko zapominamy. Dodatkowo kupujemy nowe rzeczy, mimo że mamy w naszych domach wciąż sprawne sprzęty.  Nabywamy więc przedmioty, których tak naprawdę nie potrzebujemy.

Życie ponad stan wiąże się także z nieracjonalnymi zakupami spożywczymi, higienicznymi, a nawet – z wyjazdami na wakacje. Zamiast kupować drogie owoce i warzywa egzotyczne wybierzmy nasze polskie ziemniaki, seler czy pietruszkę. To samo dotyczy kosmetyków – mamy dobre, polskie i niedrogie marki. W ten sposób nie tylko oszczędzamy, ale także wspieramy naszą rodzimą gospodarkę. Tak działają np. Duńczycy – w duńskich sklepach znajdziemy przede wszystkim duńskie, regionalne produkty. Warto brać z nich przykład!

Nie wiemy jak wyjść z długów

Kolejnym problemem jest nasze zadłużenie. Nie ma nic złego w tym, żeby korzystać z pożyczek czy zakupów na raty, jednak należy to robić rozsądnie. Dlatego na początku dobrze jest przeanalizować swój budżet i określić, jakiej wysokości rata nie będzie dla nas kłopotliwa. Przygotowując takie obliczenia, pamiętajmy o niespodziewanych wydatkach: zwolnieniu lekarskim, z powodu którego mniej zarobimy, naprawie lub przeglądzie samochodu czy nagłym zaproszeniu na ślub kogoś z rodziny. Po takim przygotowaniu nie będziemy musieli zastanawiać się jak wyjść z długów, bo po prostu będziemy spokojnie spłacać nasze zobowiązania.

Marnujemy jedzenie, wodę, prąd

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego Polacy produkują dużo więcej śmieci niż wynosi średnia europejska. Dodatkowo aż 80% nich trafia na zwykłe wysypiska śmieci, a tylko 14% jest poddawanych procesowi recyklingu (średnia Unii Europejskiej to 38%). A tymczasem dbanie o środowisko sprzyja też naszym finansom. Wiele rzeczy, które wyrzucamy, są wciąż dobre do użycia. Nie wiemy jednak co zrobić z resztką sera, marchewką pozostałą z obiadu czy kawałkiem kurczaka. Zbierajmy to wszystko i ugotujmy na kolację gulasz „z resztek” lub pyszne risotto!

Marnujemy także wodę czy prąd. A wystarczy zakręcić kran podczas mycia zębów, brać prysznic zamiast kąpieli czy odłączać urządzenia z gniazdek, żeby obniżyć wysokość naszych rachunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.