Praca na trzy zmiany – plusy i minusy

Istnieją zawody, w których praca na 3 zmiany jest koniecznością – zakłady produkcyjne, gdzie produkcja odbywa się 24 godziny na dobę, służby interwencyjne, służba zdrowia, handlowcy. Praca na 3 zmiany może być uciążliwa – szczególnie dużo kontrowersji wzbudza zmiana nocna. Noc to czas na spokojny sen, regenerację organizmu i odpoczynek. Co jeśli musimy wówczas pracować? Jak pogodzić poszczególne zmiany i przestawić organizm na odpoczynek o różnych porach?

Z pewnością nie jest to system pracy dla każdego. Wiele osób szybko zacznie odczuwać skutki takiego trybu życia – rozdrażnienie, bóle głowy, bezsenność lub częste przemęczenie i osłabienie. Jednak istnieją sposoby na przyzwyczajenie organizmu do funkcjonowania w takim trybie i wielu pracowników radzi sobie z tym zaskakująco dobrze. Praca na 3 zmiany ma także swoje plusy.

Praca na 3 zmiany – zalety

Największą zaletą takiego systemu pracy jest kwestia wynagrodzenia – praca w nocy oznacza prawo do otrzymywania dodatku w wysokości 20% godzinowej stawki minimalnego wynagrodzenia. Pracownik zatrudniony na 3 zmiany będzie więc zarabiał więcej niż zatrudnieni na tym samym stanowisku, pracujący jedynie na zmianach porannych lub popołudniowych.

Dla wielu osób dużą zaletą jest także różnorodność – praca na zmiany oznacza wykonywanie obowiązków zawodowych w różnych godzinach. Pracownik ma wówczas możliwość rozplanowania innych obowiązków (np. rodzinnych czy domowych) wtedy, kiedy godziny pracy są bardziej dogodne. Zmiana poranna daje mu czas wolny po południu, który może wykorzystać np. na spędzenie go z rodziną, z kolei praca po południu pozwoli załatwić rano sprawy w urzędach, które po południu są już zamknięte.

Najtrudniej przychodzi wielu osobom praca na zmianę nocną, jednak dla niektórych pracowników jest to szansa na spędzenie dnia w domu – po odespaniu przepracowanej nocy mogą oni zająć się innymi czynnościami, na co mają jeszcze prawie cały dzień. Pomimo złej sławy nocnej zmiany, wielu pracowników właśnie wtedy pracuje najwydajniej – nocą praca jest cicha i spokojna a obowiązki wykonywane są bez stresu i pośpiechu. Może to oznaczać dokładniejsze i bardziej staranne wykonywanie zadań.

Praca na 3 zmiany – wady

Najczęściej spotykanym minusem pracy na 3 zmiany są problemy ze snem i przestawieniem organizmu z trybu nocnego na dzienny i odwrotnie. Sen może być wówczas gorszej jakości – w niektórych przypadkach sen w dzień po zmianie nocnej może nie być wystarczająco regenerujący i pracownik może stale odczuwać zmęczenie. Godziny snu będą różne – może to spowodować nawet kłopoty zdrowotne, np. problemy trawienne, gdy posiłki dostarczane będą nieregularnie. Wielu pracowników podczas zmiany nocnej rezygnuje z jedzenia, gdyż uważają, że ich organizm nie jest przyzwyczajony do trawienia w nocy. Jest to błąd – lekarze zalecają wówczas spożywanie lekkostrawnych, łatwo przyswajalnych pokarmów.

To właśnie nocna zmiana jest najbardziej kontrowersyjna i z pewnością nie każdy nadaje się do pracy w tym trybie – zdrowe i w pełni sprawne osoby powinny jednak po jakimś przystosować się do takiego trybu życia. Jeśli jednak pracownik stale odczuwa senność, jest przemęczony i słaby oraz ma problemy z koncentracją – nie jest to odpowiednie zajęcie dla niego i powinien zmienić tryb pracy jak najszybciej. Wiele osób uważa także, że praca na 3 zmiany źle wpływa na życie rodzinne i towarzyskie – zazwyczaj jest to jednak skutkiem złego rozplanowania czasu wolnego. Najważniejszym aspektem pogodzenia tego typu zatrudnienia z innymi sferami życia, jest uregulowanie swojego trybu życia na tyle, na ile pozwalają godziny pracy.

Warto więc mieć określony plan dnia dla każdej zmiany i nie przesypiać całego czasu wolnego – to również nie jest korzystne dla zdrowia i może prowadzić nawet do depresji. Praca na 3 zmiany oznacza funkcjonowanie w nienaturalnym rytmie, trzeba więc zrobić wszystko, by go w jak największym stopniu usystematyzować. Bardzo ważny jest czas na efektywny wypoczynek – tylko on pozwoli organizmowi zregenerować się i nabrać sił do dalszego funkcjonowania.

2 komentarz dla wpisu: “Praca na trzy zmiany – plusy i minusy

 • 4 czerwca 2016 at 06:24
  Permalink

  Powiem wam, że praca na 3 zmiany nieźle rypie zdrowie. Ja piję ziółka i jakoś się trzymam. Ale na dłuższą metę nie polecam takiej pracy. Raz w roku robię sobie badania (krew, mocz itp.) w przychodni Medica (jakby ktoś szukał to polecam http://www.medica2000.com.pl/). Wszystko mają na miejscu i wyniki są tego samego dnia. Poza tym jest tam wielu lekarzy specjalistów tak więc nie muszę chodzić w kilka miejsc. No i ginekologię mają pierwsza klasa. Kobity wiedzą, że to ważne. No nic, w każdym razie jak pracujecie na 3 zmiany to pamiętajcie też o waszym zdrowiu. Prac jest wiele ale zdrowie tylko jedno. Pa!

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2017 at 10:52
  Permalink

  Praca na trzy zmiany to jakaś masakra! Pracowałam tak przez 1 miesiąc. Niewyróbka. Ale mój mąż zafundował mi przynajmniej wygodny materac Koło Laguna więc jedyny plus z tego zatrudnienia :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.