Pracownik na stażu – czego może się spodziewać?

Staże i praktyki są nieodłącznym elementem drogi zawodowej w wielu branżach. Zanim pracownik zdobędzie wiedzę i doświadczenie, niezbędne mu do pracy na samodzielnym stanowisku, na początku musi spędzić nieco czasu na stażu. Jest to okres, w którym poznaje swój zawód w praktyce, a jednocześnie ma możliwość podpatrywania bardziej doświadczonych kolegów po fachu.

Zanim znajdziemy się na stażu i będziemy mogli rozpocząć swój rozwój zawodowy, na samym początku trzeba sobie taki staż znaleźć. Nie powinno być z tym problemu – wiele firm nieustannie poszukuje pracowników na staże, gdyż są oni dla nich o wiele tańsi niż doświadczeni, wykwalifikowani specjaliści, których trzeba by zatrudnić na klasycznym etacie. Na https://www.aplikuj.pl/praca/tychy oraz na wielu innych stronach z ogłoszeniami o zatrudnieniu bez problemu można znaleźć sporo anonsów dotyczących stażów i praktyk w różnych branżach. Warto więc regularnie je przeglądać, gdyż bardzo często działa tu prosta zasada: kto pierwszy, ten lepszy.

Stażysta nie jest tylko od czarnej roboty

Komu uda się na staż, musi spodziewać się, że będzie wykonywał klasyczną pracę na etacie lub w nieco mniejszym wymiarze godzin, w zależności od tego, co przewiduje umowa stażowa. Najczęściej stażyści wykonują w firmach mniej skomplikowane zadania, a jednocześnie mogą sobie dobrze się przyjrzeć, jak wygląda praca w danej branży i czy faktycznie jest to zajęcie, które chcą wykonywać na dalszym etapie swojej drogi zawodowej. Trzeba jednak pamiętać, że staż nie polega na tym, że stażysta wykonuje całą czarną robotę, na którą nie mają ochoty etatowi pracownicy. Jest to bowiem czas, w którym ma się uczyć nowych rzeczy, zdobywać doświadczenie, kwalifikacje czy nowe umiejętności zawodowe. Warto już na etapie podpisywania umowy stażowej dokładnie się w nią wczytać, a w szczególności w zakres obowiązków. Dzięki temu będzie mniej więcej wiadomo, czym stażysta będzie zajmował się podczas kolejnych miesięcy. Jeśli okaże się, w rzeczywistości robi coś zupełnie innego niż jest to zapisane w umowie, pracownik na stażu ma prawo dochodzić swoich praw.

Staż jest dużo słabiej płatny

Osoby, które po zakończeniu nauki decydują się na staż, muszą mieć świadomość, że jest to opcja o wiele słabiej płatna niż etatowa praca. W wielu zawodach jest to jednak jedyne rozwiązanie, aby dostać się do pracy w branży. Stażysta nie tylko ma okazję dobrze poznać swoją dziedzinę, ale również sporą szansę na zatrudnienie po stażu. Wiele firm decyduje się na zatrudnianie stażystów, aby niejako w tym czasie wychować sobie dobrych i sprawdzonych pracowników. W wielu branżach warto więc najpierw przemęczyć się na stanowiskach stażowych, aby w niedalekiej przyszłości móc cieszyć się już całkiem dobrymi zarobkami. Jeśli jednak szukamy stażu, który przygotuje nas do dalszej pracy, warto wybierać dobre, stabilne i znane na rynku firmy. Dzięki temu nawet, jeśli dana firma nas nie zatrudni, to staż w takim miejscu będzie bardzo dobrze wyglądał w CV i może zwiększyć szansę na znalezienie dobrej pracy w najbliższej przyszłości.

Podobne tematy:
Praca HR-owca w stolicy – jak ją zdobyć?
Marzysz o pracy marynarza – podpowiadamy gdzie szukać ofert
Aranżacja biura – czego oczekujemy od projektanta wnętrz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.