Produkcja laminatów – przemysł ze świetlaną przyszłością

Jeśli spytasz przechodnia na ulicy, powie Ci, że laminaty to przetworzone drewno, tkanina albo metal dostępne w postaci warstwowych arkuszy połączonych ze sobą silnymi klejami. Jeśli jest estetą, powie Ci jeszcze, że podkreślają piękno i trwałość każdej powierzchni, dodając wartość projektowi, w którym zostały zastosowane. Mało kto wie, że produkcja laminatów dostarcza materiałów, które są powszechnie stosowane w przemyśle meblowym, samochodowym, tekstylnym, a nawet w nowoczesnych urządzeniach elektronicznych. Początkowo używano laminatów tylko do zabezpieczania różnych wartościowych produktów drewnianych i papierowych, ale rozwój technologiczny i coraz większa dostępność wielu różnych rodzajów laminatów zapoczątkowała nową erę tej działalności. Dzisiaj nawet tak zaawansowane branże, jak wojsko nie mogą obyć się bez produktów laminowanych.

Nowy trend to produkcja laminatów teksturowanych

Najnowszą innowacją w świecie laminatów jest wprowadzenie naturalnych tekstur i na ich podstawie produkcja laminatów teksturowanych. Coraz więcej materiałów jest dostępnych dzięki takim laminatom w różnych fakturach i wzorach, takich jak słoje drewna, tkaniny, metal itp. Są one dostosowane do różnorodnych potrzeb właścicieli domów i biur. Teraz możesz cieszyć się wszystkimi zaletami laminatów, a jednocześnie sprawić, by Twoje ściany i meble wyglądały jak cegła, łupek, marmur czy piaskowiec. Teksturowane laminaty to naprawdę elegancki i estetyczny dodatek do Twoich wnętrz.

Kolorowe laminaty istnieją już od jakiegoś czasu. Najnowszy trend przenosi jednak użycie kolorów na zupełnie nowe poziomy. Cyfrowe projekty i ładne wzory z wytrzymałego laminatu to nowość w branży. Oznacza to, że możesz używać dekoracyjnych laminatów do tworzenia paneli ściennych, ścianek działowych, ekranów, a nawet blatów stołów, drzwi i szafek, aby nadać swojemu domowi nowy, świeży wygląd.

Rośnie produkcja laminatów tekstylnych

Produkcja laminatów tekstylnych jest procesem, w którym tkanina techniczna lub przemysłowa jest umieszczana pomiędzy dwoma arkuszami arkuszy termoplastycznych, gumowych lub elastomerowych. Jest to proces, w którym warstwy tkanin i innych materiałów, takich jak produkty piankowe, są łączone ze sobą w celu utworzenia materiału kompozytowego. Zastosowanie takich laminatów jest różne, od odzieży po tapicerkę.

Laminaty sztywne powstają z warstw arkuszy połączonych klejami i żywicami. Produkcja laminatów sztywnych wymaga użycia zarówno żywic termoplastycznych, jak i termoutwardzalnych. Stosowane żywice termoplastyczne to nylony, poliester, fluorowęglowodory itp. Takie materiały miękną i topią się pod wpływem ciepła i twardnieją po schłodzeniu. Stosowane materiały termoutwardzalne to na ogół epoksydy, formaldehydy itp. Mają one nieodwracalne działanie.

Laminaty elastyczne są produkowane przez laminowanie jednej tkaniny na inną tkaninę za pomocą żywicy termoplastycznej lub folii. Folie winylowe lub poliestrowe są łączone z tkaniną za pomocą ciepła i ciśnienia

Na tkaninę nakłada się warstwę podkładową i jest to operacja ciągła produkująca duży wałek

Laminaty tekstylne są wodoodporne i wytrzymałe na pranie w domu. Mikroporowata folia polimerowa z politetrafluoroetylenu laminowana na bawełnę lub poliester jest elastyczne z natury, co zapewnia komfort podczas dalszej obróbki takich materiałów.

Jak powstaje powłoka laminowana?

Tkaninę laminowana to materiał kompozytowy, w którym właściwości wytrzymałościowe i inne właściwości są zmieniane przez zastosowanie odpowiedniej kompozycji polimerowej. Powłoki są różnych typów, na przykład powlekanie można wykonać na jednej powierzchni, na obu powierzchniach lub na dwóch tkaninach z międzywarstwowym polimerem.

Wybór typu i dalsza produkcja laminatów zależy od wymagań końcowego zastosowania powlekanej tkaniny oraz fizycznych i mechanicznych właściwości tkaniny bazowej.

Niektóre tkaniny wymagają przygotowania wstępnego powlekania. Należą do nich bawełna lub mieszanki bawełny i poliestru. Tkanina po powlekaniu przechodzi przez piec w celu odparowania nadmiaru rozpuszczalnika, jeśli jest obecny, i utwardzenia żywicy.

Pieczątki firmowe – wygodne rozwiązanie w twoim biurze
Zdjęcie do CV – czy jest wymagane? Jakie zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.