Program Dobrowolnych Odejść a atmosfera w zespole pracowników
Organizując Program Dobrowolnych Odejść, w ramach którego, jak sama nazwa wskazuje, pracownicy sami decydują o tym, czy odejdą z pracy na zaproponowanych warunkach, na uwadze należy mieć nie tylko koszyk benefitów, jakie się proponuje, ale także troskę o atmosferę w zespole pracowników.
Co sprawia, że ma to tak duże znaczenie?
Program Dobrowolnych Odejść: dlaczego komunikacja jest tak istotna?
W przypadku Programu Dobrowolnych Odejść, komunikacja na linii przełożony – podwładny ma szczególne znaczenie. Dlaczego? Efektywna, sumienna komunikacja może mieć wpływ na podejście pracowników do całego przedsięwzięcia. Jeżeli pracownicy nie będą wiedzieli, na czym właściwie polega program, jakie są zasady jego funkcjonowania i jakie benefity wiążą się z przystąpieniem do PDO, nie będą mieli szansy również na podjęcie suwerennej decyzji dotyczącej ewentualnego przystąpienia do programu. Komunikacja powinna być więc starannie zaplanowana.
Program Dobrowolnych Odejść: zduszenie w zarodku niepokojów i nieprawdziwych pogłosek
Warto pamiętać, że brak komunikacji lub nieumiejętne jej poprowadzenie, zresztą nie tylko w przypadku Programu Dobrowolnych Odejść, może rodzić niedomówienia i pogłoski, które mają niewiele wspólnego z prawdą, co z kolei jest w stanie przełożyć się na nastroje panujące w zespole. Czym to grozi? Nie wiedząc, czym dokładnie jest Program Dobrowolnych Odejść, na jakich zasadach bazuje itp., pracownicy mogą poczuć się zagrożeni, nie zrozumieć do końca założeń programu. Niestety, jakiekolwiek niedopowiedzenia często szerzą się dość szybko tak zwaną „pocztą pantoflową” i zataczać coraz większe kręgi, czego zazwyczaj wolelibyśmy w przypadku nieprawdziwych czy wypaczonych informacji uniknąć.
Realizacja Programu Dobrowolnych Odejść koniecznie musi uwzględniać plan komunikacyjny. Oczywiście, jednocześnie należy pamiętać, że sama komunikacja powinna być dopasowana do indywidualnej sytuacji w firmie, duże znaczenie ma możliwie jak najszybsza i najlepiej dopasowana do potrzeb odbiorców reakcja na ewentualne problemy, niejasności i niedomówienia. Ważne jest więc nie tylko umiejętne przygotowanie komunikacji, ale również późniejsze trzymanie ręki na pulsie i, w razie takiej potrzeby, reagowanie.
Podsumowując: niejasności, których źródłem często jest brak odpowiedniego dialogu pomiędzy przełożonymi i pracownikami, mogą mieć wpływ na funkcjonowanie Programu Dobrowolnych Odejść i atmosferę w zespole pracowników. Właśnie dlatego, troska o efektywną wymianę informacji ma tak duże znaczenie.