Przedszkole językowe – wszystko co musisz wiedzieć

Czas przedszkola to jeden z najbardziej beztroskich okresów w życiu człowieka. Dzieci co prawda rzadko mają tego świadomość, natomiast doświadczeni rodzice z całych sił starają się zapewnić pociechom komfort podczas przeżywania tych chwil. Nie ma bowiem nic ważniejszego dla rozwijającego się dziecka niż zdrowe relacje z rówieśnikami, a w późniejszym czasie również wspomnienia z najwcześniejszych lat dzieciństwa. Biorąc pod uwagę kwestię opisaną powyżej trudno dziwić się, że większość osób posiadających małe dzieci pragnie, aby najmłodsi w okresie przedszkola jak najwięcej bawili się, a nie byli zmuszani do wypełniania obowiązków tj. np. nauka. Przedszkole językowe natomiast często stereotypowo kojarzy się dorosłym z miejscami, w których dzieciom wtłaczana jest wiedza, a maluchy zamiast korzystać z czasu bawiąc się, muszą wykonywać określone zadania. Czy w praktyce tak właśnie wygląda przedszkole językowe? Oczywiście, że nie! Co zatem powinieneś/aś wiedzieć o placówkach realizujących zajęcia z nauki języka nim poślesz tam swoje dziecko?

Przedszkole językowe – jak wyglądają zajęcia?

Choć przedszkole językowe może kojarzyć się z nauką, jest to obraz bardzo mylny. W tego typu placówkach nikt nie zmusza dzieci do sztywnego siedzenia i powtarzania słówek oraz czasów gramatycznych. Przez większość czasu dzieci normalnie bawią się ze sobą i rozwijają umiejętności interpersonalne. Przedszkole językowe od zwyczajnego różni się jedynie tym, że albo pojawia się w nim większa ilość dodatkowych zajęć językowych (w formie nauki przez zabawę), albo też pracownicy placówki biegle władają danym językiem obcym i w ten sposób, podczas komunikacji z nauczycielem/opiekunem, dzieci mogą dodatkowo stymulować swoje umiejętności lingwistyczne.

Dobrze zorganizowane przedszkole nie powinno jednak przyciągać nas wyłącznie ofertą językową. Po ukończeniu przedszkola dzieci mają być bowiem bardziej samodzielne i przygotowane do nowych, bardziej skomplikowanych interakcji społecznych. Samo władanie językiem obcym z pewnością im tego nie zapewni. Przedszkole językowe wybierajmy więc w oparciu o pozostałe, liczące się kryteria. Zapytajmy m.in. o to, jak często dzieci angażowane są w ciekawe działania twórcze, czy placówka organizuje wycieczki poza mury budynku itp. To te czynniki w praktyce najbardziej wpłyną na rozwój dziecka. Poszerzanie kompetencji językowych powinno być wyłącznie dodatkiem.

Dobre przedszkole językowe – jak je rozpoznać?

No dobrze, ale w takim wypadku jak rozpoznać, czy ilość organizowanych zajęć/wycieczek jest satysfakcjonująca i czy aktywności moderowane przez przedszkole pozytywnie wpłyną na naszą pociechę? Otóż jest kilka punktów, które placówka powinna spełnić, abyśmy mogli traktować ją jako godną zaufania. Po pierwsze, przedszkola językowe zwykle są prowadzone przez osoby prywatne. Sprawdźmy więc, czy filozofia przedszkola zgadza się z naszymi ideałami, a także czy placówka realizuje wytyczne podstawy programowej stworzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jeżeli kwestie wartości oraz zagadnienia formalne są w porządku, dowiedzmy się, czy zajęcia prowadzone są zgodnie z najnowszymi standardami pedagogiki i psychologii dziecięcej. Oczywiście z pewnością nie uda nam się dowiedzieć wszystkiego, jednak jest kilka sposobów, aby zdobyć informacje na najbardziej interesujące nas tematy. Po pierwsze możemy porozmawiać z dyrekcją przedszkola, jednak, gdy chcemy dowiedzieć się jak obiektywnie wygląda funkcjonowanie placówki, najlepiej będzie skontaktować się z rodzicami, którzy już posyłają swoje pociechy w wybrane miejsce.

Rozmawiając z osobami znającymi już dane przedszkole językowe zapytajmy, jak długo trwała adaptacja ich dzieci do nowego miejsca, czy na placówkę składano jakieś skargi oraz jak wyglądają zajęcia prowadzone przez opiekunów. Nowoczesne przedszkole powinno zadbać o to, aby w harmonogramie pojawiało się dużo aktywności stymulujących zmysły małego człowieka. Okresy sensoryczne są bowiem jednymi z najbardziej kluczowych dla rozwoju naszego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.