Przenosisz firmę do nowego budynku? Sprawdź czy jest bezpieczny

Masz świetnie rozwijającą się działalność, więc dochodzisz do wniosku, że warto wynająć lub dokupić kolejny budynek. W ten sposób powiększysz działanie biznesu, np. otwierając nową filię w innym mieście, stworzysz miejsca pracy, oraz pomnożysz zyski. Brzmi zachęcająco, prawda?

Jako przedsiębiorca oraz pracodawca, na pewno cenisz sobie bezpieczeństwo Twojego mienia oraz pracowników.

Nikt nie chciałby stracić dorobku życia, jakim często jest dobrze prosperująca firma, oraz odpowiadać za sprowadzenie niebezpieczeństwa na ludzi, którzy mają przecież rodziny, ambicje, plany i marzenia. Jak można więc zminimalizować ryzyko uszczerbku w razie katastrofy żywiołowej, wybuchu pożaru lub innej tragedii, już na etapie szukania nowego lokalu?

Bezpieczeństwo budynku powinno być najważniejszym z kryteriów przy wyborze nowej lokalizacji firmy lub jej oddziału.

Na pewno znajdzie się w tym momencie ktoś, kto pomyśli, że autor niniejszego artykułu zwariował. Przecież liczy się cena, umiejscowienie, dobra komunikacja, media, przepisy prawne obowiązujące na danym terenie i tym podobne. Nic bardziej mylnego. Patrząc dalekosiężnie, większe zyski osiągniemy, wynajmując lub kupując budynki w co najmniej dobrym stanie technicznym, oraz dostosowane do typu naszej działalności. Jeśli zabudowania nie będą spełniały określonych standardów, grozi nam utrata nie tylko mienia, ale i zagrożenie życia oraz zdrowia pracowników. Tym samym, nie zapewniając zatrudnionym odpowiednich, bezpiecznych warunków do pracy, ryzykujemy nie tylko swoim sumieniem oraz funduszami, ale również narażamy się na dotkliwe konsekwencje prawne.

Jakie podstawowe wymogi powinien spełniać każdy budynek przeznaczony pod działalność zarobkową?

Jest to zależne od przepisów przeciwpożarowych (przepisy p.poż) oraz bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), dotyczące naszego typu działalności oraz specyfikacji konkretnego budynku. Jednakże, da się znaleźć wspólny mianownik dla wymogów, jakie powinny spełniać bezpieczne zabudowania (więcej o ochronie przeciw pożarowej dowiesz się na stronie http://www.hydronetka.pl/).

Poniżej lista kliku z nich:

1. materiały użyte do budowy oraz wyposażenie (np.wykładziny oraz dywany w hotelach) powinny być możliwie trudnopalne, co wydłuży czas na ucieczkę w razie pożaru, oraz pomoże ochronić dobytek,

2. budynek powinien posiadać drogi ewakuacyjne oraz swobodne przejścia do nich, najlepiej o szerokości, pozwalającej na równoczesną ewakuację ludzi parami. Dotyczy to również klatek schodowych, pamiętajmy, że w razie wybuchu pożaru nie można używać wind! (W razie zagrożenia, osoby ewakuujące się będą bezpieczniejsze, idąc dwójkami – gdy jedna osoba zacznie słabnąć, np. przez dużą ilość dwutlenku węgla w powietrzu, druga będzie miała możliwość jej pomóc). Zmniejszy to również ryzyko wystąpienia paniki, bowiem klaustrofobiczne przestrzenie wzmagają poziom lęku w obliczu zagrożeń,

3. budynek powinien być wyposażony w drzwi przeciwpożarowe, które pełnią nieocenioną rolę podczas wybuchu pożaru. Ponieważ wykonane są one z trudnopalnych materiałów, potrafią stanowić skuteczną zaporę przeciwogniową oraz przeciwdymną, tym samym wydłużając czas na ewakuację oraz możliwość ocalenia przynajmniej części zabudowań i sprzętów,

4. budynek powinien być w przynajmniej dobrym stanie technicznym, nie warto oszczędzać na opinii eksperta w tej kwestii przed kupnem lub wynajmem – pozwoli to na zaoszczędzenie sporych sum pieniędzy w przyszłości,

5. warto zorientować się, jak wygląda teren otaczający np. przyszłą filię firmy. Czy jest dobra dostępność do budynku dla służb ratunkowych? Czy przed zabudowaniami jest miejsce, gdzie podczas ewakuacji w zbierzemy ludzi, w bezpiecznej odległości względem zagrożenia, by upewnić się, czy nikt nie został w środku? Czy w pobliżu znajdują się zewnętrzne źródła rezerw wody, takie jak hydranty, stawy przeciwpożarowe? Czy w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma miejsc zagrożonych wybuchem lub takich, w których składuje się łatwopalne materiały, ciecze oraz gazy?

Wyżej wymieniona lista, to tylko przykłady, zaczerpnięte po części z obowiązujących przepisów prawa dot. ochrony przeciwpożarowej i BHP oraz wynikające z zdrowego rozsądku. Bez wątpienia, tą listę można by rozszerzać w nieskończoność, jednak jest to zdecydowanie zbyt dużo treści, do zawarcia ich w jednym artykule.

Przedsiębiorco, weź odpowiedzialność za warunki pracy swoich pracowników, oraz bezpieczeństwo swojego majątku, i nie oszczędzaj na zabezpieczeniach przeciwpożarowych – to się opłaca!

Jeden komentarz dla wpisu: “Przenosisz firmę do nowego budynku? Sprawdź czy jest bezpieczny

  • 8 maja 2017 at 08:02
    Permalink

    Na korytarzach w firmach warto też zainstalować samozamykacze. To znacznie ułatwia komunikacje szczególnie przy dużym nasileniu ruchu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.