Kobiecy problem: przyczyny i leczenie infekcji ginekologicznych
Z infekcjami układu płciowego ma do czynienia zdecydowana większość kobiet przynajmniej raz w ciągu swojego życia. Jakie są główne przyczyny powstawania infekcji ginekologicznych? W jaki sposób są one leczone? Sprawdź najważniejsze informacje.
Czym jest infekcja ginekologiczna?
Pod pojęciem infekcji ginekologicznej, inaczej infekcji intymnej czy infekcji kobiecego układu płciowego znajduje się rodzaj dolegliwości, która obejmuje narządy płciowe kobiety.
Infekcje te zdarzają się bardzo często u kobiet ze względu na ich specyficzną budowę anatomiczną. Nie powinny być jednak lekceważone, ponieważ bez właściwego leczenia mogą spowodować pojawienie się niepożądanych komplikacji, w tym do problemów z płodnością.
Przyczyny infekcji intymnych u kobiet
Głównym powodem infekcji ginekologicznych u kobiet są drobnoustroje – bakterie oraz grzyby, rzadziej wirusy oraz inne mikroorganizmy.
Do powstania infekcji dochodzi na skutek zaburzenia równowagi flory bakteryjnej damskiego układu płciowego, co prowadzi do namnażania się szkodliwych patogenów i pojawienia się nieprzyjemnych objawów.
Objawy infekcji ginekologicznych:
- pieczenie
- swędzenie
- zaczerwienienie
- nieprzyjemny zapach
- upławy
Leczenie infekcji intymnych u kobiet
Pierwszym krokiem, aby wyleczyć infekcje intymne, jest wizyta u specjalisty – ginekologa. W mieście Pruszków ginekolog może przyjąć pacjentkę także prywatnie, bez czekania w długiej kolejce.
Leczenie infekcji intymnych polega głównie na stosowaniu leków o działaniu miejscowym albo ogólnoustrojowym. Stosowane są antybiotyki i leki przeciwgrzybicze. Dodatkowo wsparciem w leczeniu są preparaty zawierające w składzie bakterie kwasu mlekowego, które pomagają w odbudowę prawidłowo funkcjonującej flory bakteryjnej.
W przypadku nawracających infekcji intymnych lub przy braku efektu stosowanych dotychczas leków zaleca się wykonanie wymazu z pochwy wraz z antybiogramem, co pozwala na dobranie najlepszych leków celujących w konkretną przyczynę dolegliwości dla uzyskania skutecznych efektów leczenia.