Ręczne polerowanie auta krok po kroku.
Dbanie o samochód wymaga pielęgnacji karoserii, która jest zewnętrzną warstwą ochronną, wpływa na wygląd i estetykę auta, ale również na jego funkcjonalność oraz komfort użytkowania. Aby auto dobrze się prezentowało, warto poświęcić nieco czasu na pielęgnację, dzięki której lakier przez długi czas będzie prezentował się doskonale.
Lakier samochodowy bardzo szybko przestaje wyglądać tak dobrze, jak tuż po wyjeździe z salonu samochodowego. Nowe auta są bardzo efektowne i błyszczące, jednak już po kilku tygodniach użytkowania i zwykłej, codziennej jazdy, lakier zaczyna prezentować się dużo gorzej. Wchodzi bowiem w reakcję z powietrzem, co sprawia, że staje się matowy. Co więcej, źle na niego działają kwaśne deszcze, promieniowanie słoneczne, sól drogowa, agresywne mycie w myjniach automatycznych. Dlatego też trzeba pielęgnować lakier i zadbać o profilaktykę, co pozwoli na zachowanie jego efektownego wyglądu na dłużej.
Jak ręcznie wypolerować auto?
Ręczne polerowanie auta to spory wysiłek, gdyż wymaga włożenia pracy oraz dbałości o każdy element. Na początku konieczne jest dokładne umycie całego samochodu i usunięcie z niego wszelkich zanieczyszczeń. W tej kwestii doskonale sprawdza się mycie na dwa wiadra – w jednym powinien znajdować się rozcieńczony szampon do karoserii, w drugim czysta woda, w której będzie można systematycznie opłukiwać gąbkę czy rękawicę służącą do mycia. Po umyciu auto trzeba poddać glinkowaniu. Jest to delikatny peeling samochodu, który pozwala na usunięcie wszelkich drobinek kurzu czy piasku, które mogą utrudniać późniejsze polerowanie. Po glinkowaniu można zabrać się za właściwe polerowanie przy użyciu odpowiedniej pasty czy kostki polerskiej. Do takich czynności warto wybierać dobrej jakości środki, pochodzące od sprawdzonych producentów. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że efekt końcowy będzie nie tylko doskonały, ale również trwały.
A może trwałe powłoki ochronne?
W ostatnich latach wśród właścicieli samochodów bardzo popularne jest nakładanie trwałych, specjalistycznych powłok, które pozwalają na zachowanie efektownego wyglądu lakieru przez długi czas. Do wyboru mamy między innymi powloki ceramiczne, kwarcowe, kevlarowe, a także hybrydowe. Choć różnią się one nieco składem, wszystkie mają dosyć podobne działanie – tworzą na karoserii warstwę ochronną, która pozwala na uniknięcie uszkodzeń i zarysowań lakieru, a także osadzania się zanieczyszczeń, piasku, kurzu czy drobinek ulicznego pyłu. Nałożenie powłoki wymaga doświadczenia i dokładności, dlatego warto zlecić jej wykonanie specjalistycznej firmie, która szybko i sprawnie zadba o karoserię naszego auta. Powłoki trwałe są dosyć kosztowne, niektórzy kierowcy nie decydują się więc na ich nałożenie. Warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko ich koszt, ale przede wszystkim możliwości, jakie dają. Dzięki powłoce możemy uniknąć renowacji lakieru i częstej pielęgnacji, co pozwala na zaoszczędzenie zarówno czasu, jak i środków finansowych. Wybór trwałych powłok do karoserii samochodowej jest na tyle duży, że bez problemu znajdziemy rozwiązanie idealnie dopasowane do naszych potrzeb i możliwości finansowych.