Psycholog – czym się charakteryzuje jego praca?

Zawód psychologa od lat cieszy się ogromną popularnością, co można zaobserwować co roku przy rekrutacji na studia psychologiczne. Kandydatów zwykle jest kilkanaście razy więcej niż miejsc. Praca psychologa jest jednak nie tylko satysfakcjonująca, ale również bardzo wymagająca. Warto już na etapie wyboru zawodu mieć tego świadomość.

Praca psychologa może być mocno zróżnicowana w zależności od tego, na jaką specjalizację zdecydujemy się na etapie studiów lub jaką ścieżkę zawodową wybierzemy już po uzyskaniu dyplomu. Psycholog ma bowiem całe mnóstwo możliwości. Dobrych psychologów często potrzebują firmy i instytucje, w których mocno rozbudowane są działy HR, a także związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Psychologowie często zajmują się również szkoleniami pracowników, przede wszystkim z zakresu kompetencji miękkich – negocjacji, komunikacji, sprzedaży, zarządzania czasem, radzenia sobie ze stresem. Psycholog, który zdecyduje się na taką ścieżkę zawodową nie musi martwić się o przyszłość – branża szkoleniowa nieustannie się rozwija, a dobrzy fachowcy są stale poszukiwani na rynku pracy.

Skuteczna pomoc psychologiczna

Psycholog po ukończeniu studiów wyższych może również zdecydować się na dalszą ścieżkę związaną z pomaganiem innym w formie pomocy psychologicznej, interwencji kryzysowej czy psychoterapii. Aby zostać certyfikowanym psychoterapeutą, konieczne jest ukończenie kilkuletniego szkolenia. Jest to dosyć wymagające, ale również otwiera szereg możliwości zawodowych. Jeśli interesuje Cię psychoterapia warszawa, możesz mieć pewność, że po ukończeniu kształcenia nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem pracy. Z roku na rok powstaje coraz więcej klinik psychologicznych, świadczących usługi psychoterapii dla różnych grup klientów. Dobry psycholog warszawa może również pracować na własny rachunek – w ostatnim czasie gabinety psychoterapeutyczne czy psychologiczne są mocno poszukiwane przez osoby, które mają problemy życiowe, kryzysy, kłopoty rodzinne czy w relacjach. Praca psychologa psychoterapeuty jest wymagająca, daje jednak sporo satysfakcji – terapeuta może systematycznie obserwować, jak życie jego klientów zmienia się na lepsze. A to daje pewność, że jest to praca potrzebna.

Pomoc osobom w trudnościach życiowych

Wykształceni psychologowie mogą również znaleźć zatrudnienie w miejscach, gdzie konieczne jest świadczenie usług związanych z różnymi nagłymi zdarzeniami – interwencja psychologiczna, opieka psychologa dla osób po traumatycznych zdarzeniach życiowych, doświadczeniu przemocy czy poważnych konfliktów. We wszystkich instytucjach, gdzie oferowana jest pomoc prawna, zwykle realizowana jest również pomoc psychologiczna. Te dwa rodzaje pomocy są wyjątkowo skuteczne, gdy są realizowane równolegle. Aby pracować w takich miejscach, psycholog musi mieć jednak nie tylko wykształcenie i przygotowanie zawodowe, ale również doświadczenie i kwalifikacje, które można zdobyć w czasie dodatkowych kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych. Wybierając zawód psychologa trzeba więc mieć świadomość, że będzie on się wiązał z koniecznością stałego dokształcania i podwyższania swoich kompetencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.