Rozmnażanie oplątwy

 

Oplątwy nalezą do roślin egzotycznych, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością w naszych wnętrzach. Nic w tym dziwnego, co wyjątkowo efektowne, stanowią świetną dekorację, a przy tym nie są zbyt wymagające w uprawie. Zanim jednak zdecydujemy się na przyniesienie do naszego domu oplątwy, warto zdobyć nieco informacji na temat jej uprawiania i pielęgnacji.

Oplątwa to roślina należąca do epifitów, a więc takich roślin, które nie wymagają gleby, nie wykształcają też rozwiniętego systemu korzeniowego. To pierwsza dobra informacja – nie trzeba ich przesadzać i regularnie dbać o wymianę podłoża. Oplątwa świetnie sprawdzi się na kawałku kory drzewa korkowego, w ceramicznej miseczce wypełnionej ozdobnymi kamieniami, a także jako roślina wisząca. W naturalnym środowisku oplątwy zasiedlają korę oraz konary drzew – nie należą jednak do pasożytów. Same żywią się składnikami pokarmowymi z powietrza oraz z wody.

Jak dbać o oplątwę?

Oplątwa nie jest wymagająca w uprawie, dzięki czemu doskonale poradzą sobie z nią nawet osoby, które nie mają ogrodniczego zacięcia ani zbyt wiele czasu na skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne. Oplątwy wymagają słonecznego, ciepłego stanowiska, ale nie na pełnym słońcu. Jeśli przez cały czas będą na nie padały promienie słoneczne, mogą one uszkadzać dekoracyjne liście oplątwy. Bardzo ważne jest również regularne zraszanie rośliny wodą ze spryskiwacza – oplątwy się nie podlewa, a trzeba dwa razy w tygodniu spryskać ją wodą. Raz na miesiąc do tej wody należy dodać dobry nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących, który dostarczy roślinie wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Co kilka tygodni warto również włożyć roślinę do naczynia z wodą, aby mogła wchłonąć tyle wilgoci, ile potrzebuje. Nie należy jednak zostawiać jej w naczyniu zbyt długo – oplątwa lubi wilgoć, jednak nadmiar wody może powodować gnicie jej efektownych i dekoracyjnych liści.

Jak rozmnożyć oplątwę?

Oplątwy są na tyle dekoracyjne, że gdy zaczynamy uprawiać jedną, chcemy mieć ich coraz więcej. Okazuje się jednak, że nie trzeba inwestować kolejnych pieniędzy w zakup następnych roślin – można je sobie samodzielnie rozmnożyć w domu. Taki zabieg wykonuje się zwykle wiosną. Wystarczy znaleźć świeże odrosty z malutkimi korzonkami i oddzielić je od rośliny głównej, a następnie ułożyć na osobnym podłożu. Te młode odrosty szybko zaczną funkcjonować jako oddzielna roślina, a z biegiem czasu mogą uzyskać takie same wymiary i być równie dobrą ozdobą dla wnętrza. Wśród wielu innych roślin egzotycznych, które są bardzo popularne w naszych wnętrzach, oplątwy nie były do tej pory zbyt znane. Z roku na rok cieszą się jednak coraz większą popularnością ze względu na swoje niezwykłe wartości dekoracyjne. Oplątwy można umieszczać na podłożu czy parapecie, tworzyć z nich efektowne dekoracje ścienne, a także wiszące ozdoby. Dają więc o wiele więcej możliwości niż zwykłe rośliny, do których przyzwyczailiśmy się w naszych domach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.