Jak uczyć się szybciej i nabyć nowe umiejętności?

Ciągłe podwyższanie swoich kwalifikacji, to jeden z kluczowych elementów sukcesu na ścieżce zawodowej. Osoby, które po skończeniu szkoły średniej lub studiów, twierdzą, że wiedzą już wszystko co potrzeba, najczęściej pozostają w tyle i okupują te same, nisko płatne pozycje przez długie lata.

Z drugiej strony, osoby, które koncentrują się na nieustannym rozwijaniu swoich umiejętności, mają znacznie wyższe szansa na osiągnięcie wysokiego poziomu zarobków jak również satysfakcję z wykonywanej pracy.

Skoncentruj się na wypracowaniu najważniejszej umiejętności w Twojej obecnej sytuacji

Czasami tylko jedna umiejętność dzieli cię od zwiększenia dochodów o 30% lub nawet 50%. Przystopuj na chwilę i zastanów się – jaka konkretna umiejętność jest to w Twoim przypadku? Kiedy zidentyfikujesz obszar, na którym należy się skoncentrować, czas zabrać się do pracy i stworzyć indywidualną ścieżkę rozwoju.

Dla początkującego projektanta wnętrz, taki projekt szkoleniowy może składać się z przejścia kursu AutoCAD, co da możliwość tworzenia planów na znacznie większą skalę i z większą dokładnością. Dla osoby zajmującej się marketingiem internetowym, może to być zdobycie umiejętności z zakresu obróbki wideo, ponieważ aktualnie ten rodzaj treści jest w sieci najbardziej popularny.

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i celów. Kiedy obierzemy już cele związane z edukacją, warto skorzystać z następujących wskazówek, aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces rozwoju zawodowego.

Poświęć 30 minut dziennie na naukę czegoś nowego

Jeśli chcesz robić postępy znacznie szybciej, warto zacząć uczyć się od samego rana, kiedy umysł jest świeży. Oczywiście, trzeba będzie wstać trochę wcześniej, lecz to poświęcenie będzie warte zachodu.

Nie licz na to, że opanujesz nowy język programowania, lub inną zaawansowaną umiejętność w bardzo krótkim czasie. Często, potrzeba wielu prób i błędów i wypracowania długoterminowego nawyku, żeby naprawdę poznać temat od A do Z. Aby zdobyć wprawę podczas używania nowego programu komputerowego, często trzeba do niego poświęcić co najmniej 20 godzin. Brzmi to jak sporo czasu, jednak ucząc się przez pół godziny dziennie od poniedziałku do piątku przed pójściem do pracy, będziesz w stanie dojść do poziomu zaawansowanego w ciągu około dwóch miesięcy co wcale nie jest tak długim okresem.

Sesje możesz zaznaczać nawet w kalendarzu lub wewnątrz aplikacji mobilnej do zmiany nawyków, tak aby podtrzymywać wysoki poziom motywacji.

 

jeshoots-com--2vD8lIhdnw-unsplash (2)

Znajdź i wykorzystuj najlepsze źródła informacji na dany temat

To, jak szybko zdołasz się nauczyć czegoś nowego w dużej mierze zależy od tego z jakich źródeł informacji korzystasz. Większość osób sięga po książki, przegląda artykuły w sieci lub ogląda filmiki szkoleniowe na YouTube.

Do tego można skorzystać z aplikacji przeglądarkowej typu Feedly, która automatycznie zbiera z sieci najciekawsze treści na dany temat. Treści te, natomiast można zapisywać w aplikacji mobilnej typu Evernote lub Pocket, i czytać na telefonie w każdej wolnej chwili.

Czasami jednak warto zainwestować trochę więcej edukację i skorzystać z profesjonalnie przygotowanego kursu online. Kursy tego typu są zazwyczaj o wiele lepiej ustrukturyzowane niż przypadkowe skrawki informacji znalezione w sieci. Do tego, ukończenie tego rodzaju szkolenia często wiążą się z uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego umiejętności z danego zakresu, co zdecydowanie wygląda wartościowo w oczach potencjalnych pracodawców.

Jeśli mieszkamy w dużym mieście, warto również zastanowić się na skorzystaniu ze stacjonarnych szkoleń. Wiążą się one z nieco wyższymi kosztami i ostatnimi czasy nierzadko są odwoływane z powodu kolejnych fal pandemii. Mają one jednak możliwość bezpośredniego kontaktu, za szkoleniowcem co jest zdecydowanym plusem tego rozwiązania.

Zobacz, które umiejętności będą najbardziej cenione w przyszłości

Zdolności komunikacyjne, zarządzanie zespołem, sprawne rozwiązywanie konfliktów i inne tak zwane umiejętności miękkie zawsze są na czasie. Warto jednak nabrać wprawy w obszarze tak zwanych umiejętności twardych, szczególnie tych które są teraz na czasie, ponieważ potencjalnie pozwolą one nam osiągnąć znacznie wyższe zarobki.

Mowa tu o umiejętności analizy danych, wykorzystywaniu języków programowania lub wdrażaniu systemów usprawniających działanie firmy. To właśnie takich umiejętności potrzeba w obecnej gospodarce, która w głównej mierze zaczyna polegać na automatyzacji oraz wprowadzaniu sztucznej inteligencji do procesów w przedsiębiorstwach.

andrew-neel-ADjcacMLblo-unsplash

Dodatkowe wskazówki na temat szybkiej nauki

  • Postaraj się wytłumaczyć to czego się nauczyłeś własnymi słowami (nagraj to na dyktafon lub zrób krótkie wideo)
  • Rób regularne przerwy i pozwól umysłowi na regenerację (optymalna długość sesji to ok. 30 minut)
  • Często przeglądaj swoje notatki, aby utrwalić informacje w pamięci długotrwałej
  • Zadbaj o odpowiednią ilość snu oraz zdrową dietę – wszystko to wpływa na Twoją zdolność do nauki
  • Korzystaj z kursów i aplikacji mobilnych – nowe umiejętności można zdobywać również poza miejscem zamieszkania
  • Zrób sobie krótką drzemkę zanim zasiądziesz do kolejnej sesji edukacyjnej
  • Korzystaj z jak największej ilości mediów podczas nauki

To tylko niektóre z pomysłów które możesz wykorzystać, aby znacznie przyspieszyć proces zdobywania nowych informacji. Wykorzystaj choć jeden z nich nigdy nie przestawaj się uczyć.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.