Jak wygląda ubezpieczenie budynków w gospodarstwach rolnych?
Stoisz przed wyborem ubezpieczenia swoich budynków gospodarczych? To ważne, aby znaleźć ofertę, która w pełni odpowiada Twoim oczekiwaniom, ale też nie przekracza możliwości finansowych. W takiej sytuacji najlepiej jest porównać kilka polis i wybrać najlepszą po konsultacji z doradcą. Zobacz, co jest ważne przy ubezpieczaniu gospodarstwa rolnego.
Dlaczego ubezpieczenie gospodarstwa jest ważne?
Gospodarstwa rolne narażone są na szereg zagrożeń wynikających chociażby z niesprzyjających warunków pogodowych, ale też kradzieży czy dewastacji mienia. Największe szkody odnotowuje się w razie zarazy bydła czy trzody chlewnej, pożarów, nieszczęśliwych wypadków i zniszczeń plonów wywołanych gradem lub suszą. Lista jest znacznie dłuższa i każdy rolnik wie, jakie straty materialne oznacza. Na szczęście przed wieloma nieszczęściami, sytuacjami losowymi można się zabezpieczyć. W tym celu wystarczy wykupić dobrą polisę, która w większości przypadków i tak jest obowiązkowa.
Jesteś posiadaczem gospodarstwa, do którego przynależy przynajmniej hektar ziemi? Myślisz o przyszłości, zależy Ci na stabilności biznesu i rozumiesz ryzyko, jakie niesie brak ubezpieczenia? Wybierz polisę, która pokryje straty w razie wystąpienia żywiołu lub innych zdarzeń.
Co obejmuje ubezpieczenie rolne?
Ubezpieczenie gospodarstw rolnych obejmuje szereg aspektów (zob. https://www.tr.gorlice.pl/dom-i-majatek/budynki-rolne/). Zakres usługi zależy zawsze od tego, jakie są oczekiwania kupującego. Rolnicy mogą ubezpieczyć domy jednorodzinne, budynki gospodarcze, garaże. OC gwarantuje podstawowy poziom ochrony, dlatego wiele osób decyduje się na rozszerzenie go o pakiet dodatkowy, aby zwiększył się zakres, jak również kwota ubezpieczenia. Obejmuje on nie tylko zabudowania, ale też mienie rolników. Wówczas można się spodziewać, że w razie plagi, nieurodzaju czy jakichkolwiek innych strat, kwota odszkodowania będzie odpowiednio wyższa i w całości pokryje szkodę.
Posiadanie podstawowego ubezpieczenia jest obowiązkowe. Co grozi za jego brak? W razie wypadku czy kontroli trzeba liczyć się z wysokimi sankcjami finansowymi. Wszelkie szkody – własne lub wyrządzone osobom trzecim – należy pokryć z własnej kieszeni. To ogromny wydatek.
Gdzie znaleźć ubezpieczenie
Rolnicy często korzystają ze wsparcia agentów, którzy przedstawiają im kilka ofert w celu porównania. PZU, Generali, Allianz, Ergo Hestia – to tylko niektóre z nich. Nie trzeba tracić czasu na samodzielnie poszukiwania czy interpretację zapisów. Wystarczy zdecydować się na współpracę z pośrednikiem.