Ubezpieczenie GAP w leasingu – czy się opłaca? Co zapewnia?

Chociaż ubezpieczenie GAP w leasingu nie jest obowiązkowe, to szczerze zachęcamy, by je wykupić. Dowiedzmy się, dlaczego to dobra opcja!

Ubezpieczenie GAP w leasingu – nieobowiązkowe, ale konieczne dla spokoju

Korzystanie z leasingu ma wiele zalet, co do tego nie ma wątpliwości. Jak się okazuje, można jeszcze poprawić swoją umowę z leasingodawcą, lecz tu potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie GAP w leasingu. Nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie warto o nim pomyśleć, żeby w razie utraty samochodu (na przykład przez kradzież) lub jego poważnego uszkodzenia, znaleźć środki na pokrycie strat. Jak się bowiem okazuje, w wielu przypadkach obowiązkowe ubezpieczenie AC tu nie wystarcza!

Jak to, ktoś może zapytać? Niestety tak, a dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy wzięliśmy samochód w leasing na przykład na kwotę 80 000 złotych, ale po dwóch latach zdarzyła się rzecz niespodziewana – ktoś go ukradł i nie udało się go odzyskać. Można pomyśleć – mamy AC, to pokryje stratę i uda się zwrócić należność leasingodawcy. Niekoniecznie, bo auta szybko tracą wartość – po 3 latach już nawet 30-40%!

Ubezpieczenie GAP w leasingu – dlaczego warto?

Kontynuując wywód z poprzedniego akapitu, zostaje nam wypłacone AC, ale okazuje się, że ta kwota jest za mała, ponieważ nie otrzymujemy tyle, ile warte było auto w dniu zakupu, ale ile warte jest w dniu zdarzenia. Nie mamy więc wystarczające ilości pieniędzy, by spłacić dług. W tym wypadku uratuje nas właśnie ubezpieczenie GAP w leasingu, gdyż dzięki tej polisie ubezpieczyciel pokrywa różnicę kwoty utraty wartości z tytułu posiadania polisy na ubezpieczenie GAP.

Jak więc widzimy, ubezpieczenie GAP w leasingu zapewnia dużą opłacalność. Głównie tu mowa o stratach finansowych, jakie w niektórych przypadkach ciężko pokryć z własnej kieszeni. Oczywiście, nie ma co zakładać najgorszego scenariusza, czyli kradzieży pojazdu lub jego kosztownego uszkodzenia, lecz lepiej wziąć pod uwagę takie zagrożenia, mieć tego świadomość, bo to pozwala skutecznie się zabezpieczyć. Wartość początkowa samochodu zostaje dzięki temu zabezpieczona nawet na kilka lat. Możemy więc ze spokojem go używać, ciesząc się z ochrony własnych finansów. Nie można zapominać, że ubezpieczenie GAP to jednocześnie ogromne ułatwienie w przypadku szkody całkowitej, niezależnie od tego, czy to my ją spowodowaliśmy, czy inny kierowca.

Jakie są rodzaje ubezpieczenia GAP w leasingu?

Można rozróżnić trzy główne rodzaje. GAP fakturowe pokrywa koszty pomiędzy wartością auta w momencie zdarzenia a ceną na fakturze podczas zakupu. Jak widać, ta ochrona zapewnia największy zakres ochrony, co automatycznie sprawia, że jest też najdroższa. Można też zdecydować się na GAP finansowe, gdzie spłacana jest różnica pomiędzy kwotą, która pozostała do spłaty za auto w momencie wypłaty AC, a świadczeniem z tytułu AC. Innym typem ubezpieczenia GAP jest GAP indeksowy, niejako pośrednie rozwiązanie. Dzięki niemu zyskujemy wypłatę odszkodowania na podstawie określonych w umowie warunkach, na przykład określony procent wartości samochodu (przeważnie 30%-40%).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.