Porady co do zastosowania materiału termoizolacyjnego na poddaszu

Izolacja poddasza użytkowego jest popularna, stosowana w wielu obiektach budowlanych. Izolacja termiczna dachu zmniejsza straty energii i rachunki za ogrzewanie. Jak ocieplić poddasze użytkowe i jaki materiał będzie do tego najlepszy?

Jak ocieplić poddasze użytkowe?

Sposób ocieplenia poddasza użytkowego jest związany nie tylko z wielkością danej przestrzeni. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy dokładnie ocenić stan techniczny pokrycia i więźby dachowej, aby upewnić się, że ich stan pozwala na wykonanie prac termoizolacyjnych. Jeśli stan jest zadowalający, można zaplanować ocieplenie dachu.

Większość poddaszy użytkowych jest w dużej mierze podatna na błędy w zastosowaniu materiału termoizolacyjnego. Nieprawidłowe ułożenie warstw izolacyjnych, brak ciągłości materiału izolacyjnego lub izolacji może prowadzić do zawilgocenia, pleśni, grzybów, a nawet powolnego niszczenia drewnianej konstrukcji dachu. W związku z powyższym wybierz profesjonalnie wyszkoloną ekipę budowlaną, nawet jeśli wiąże się to z podwyższeniem kosztów ocieplenia.

Co zastosować, aby ocieplić dach na poddaszu użytkowym?

Obecnie na rynku budowlanym dostępnych jest wiele materiałów izolacyjnych, które charakteryzują się wysoką wydajnością w procesach ociepleń. Co zastosować, aby ocieplić dach na poddaszu użytkowym? Popularnym rozwiązaniem jest między innymi wełna mineralna dostępna w postaci płyt lub mat, układana pod lub między krokwiami. Podobne parametry charakteryzuje styropian.

Ostatnio popularność zyskała pianka poliuretanowa o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych – na ocieplenie poddasza pianką decyduje się coraz więcej osób. Do ocieplenia poddasza z betonu najczęściej stosuje się membranę zamkniętokomórkową o niskim współczynniku przenikania ciepła. Jest to produkt o dużej gęstości, wyższej niż pianka otwartokomórkowa, jest wytrzymały mechanicznie i odporny na ściskanie. Ponadto pianka o zamkniętych komórkach posiada właściwości wodoodporne dzięki wysokiej odporności na dyfuzję.

Do ocieplenia stropu poddasza z drewna zaleca się piankę poliuretanową otwartokomórkową. To lekki produkt o wysokich właściwościach izolacyjnych, który dodatkowo zapewnia izolację akustyczną. Izolacja termiczna stropu drewnianego polega na wypełnieniu otwartych przestrzeni materiałem izolacyjnym, a następnie nałożeniu płyt.

Ocieplenie poddasza użytkowego pianką PUR – wady i zalety

W domach z poddaszem użytkowym izolowane są całe połacie dachowe lub ich części. Odpowiednim rozwiązaniem jest również izolacja stropu poddasza. Jeśli planujesz w przyszłości zaadaptować przestrzeń na cele mieszkaniowe, wystarczy wykonać dodatkową izolację na dachach.

W przypadku poddasza użytkowego powierzchnie dachowe należy ocieplić. Prace termoizolacyjne wykonywane są, gdy dom jest w stanie surowym zamkniętym, tj. Gdy okna i dach są już zamontowane. Odpowiednio przeszkoleni autoryzowani wykonawcy nakładają piankę PUR pod i pomiędzy krokwiami lub na płyty OSB przymocowane do krokwi lub desek.

Pianka poliuretanowa jest niezwykle trwała i stabilna. Zapewnia długotrwałe efekty i korzyści, którymi można się cieszyć przez długi czas użytkowania konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.