Druk z filamentu PLA: temperatura, parametry, ustawienia

W tym krótkim przewodniku opiszemy, jak dobrać optymalne parametry do druku 3D filamentu PLA.

Filament PLA jest dość bezpretensjonalny, jeśli chodzi o temperaturę, co więcej, PLA to świetny sposób na eksperymentowanie, ponieważ jest łatwiejszy w użyciu niż na przykład filamenty ABS lub PETG. Należy zauważyć, że niektóre kolory i gradacje PLA można drukować w różnych temperaturach.

Druk z filamentu PLA: temperatura, parametry, ustawienia

W tym artykule przyjrzymy się idealnemu zakresowi temperatur zarówno dla hotendu, jak i stołu drukarki 3D, a także oznakom konieczności dostosowania temperatury.

Szeroką ofertę filamentów do druku 3D znajdziesz na https://sklep.plexiwire.pl/plexiwire-filament.

Temperatura dyszy dla PLA

Zakres temperatur, w których można drukować, w zależności od potrzeb, wynosi od 190 do 220°C.

Jeśli twoje warstwy nie przylegają dobrze do siebie, zwiększenie temperatury dyszy zwykle może to naprawić, ale uważaj, jeśli gorący koniec jest zbyt gorący, filament PLA może stać się zbyt płynny. Może to powodować pewne defekty na wydrukach.

Możliwe wady

Może być konieczne podniesienie temperatury dyszy, jeśli wydruki nie przyklejają się do stołu drukarki 3D. Niedogrzany gorący koniec może również utrudniać rysowanie narożników na wydrukach.

Jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie idealnej temperatury dyszy jest eksperymentowanie. Powoli dostosowując temperaturę, zwiększając lub zmniejszając, znajdziesz idealne miejsce dla konkretnego filamentu i drukarki 3D.

Jak wspomnieliśmy powyżej, idealna temperatura drukowania może być różna dla różnych marek, rodzajów i kolorów plastiku. Na przykład czarna szpula PLA drukuje najlepiej w temperaturze około 215°C, a niebieska szpula z filamentem najlepiej drukuje w temperaturze 210°C.

Temperatura stołu drukarki 3D

Podgrzewane stoły są niezbędne do wysokiej jakości druku 3D. Obecnie większość drukarek 3D je ma. Chociaż zalecana temperatura druku dla PLA to 70°C, nie zawsze się to sprawdza, zakres wynosi od 55 do 70°C.

Możliwe wady

Najczęstszą wadą, gdy temperatura stołu jest zbyt niska, jest to, że wydruki nie przyklejają się do stołu drukarki 3d.

Uważaj tylko, aby nie podnieść temperatury za bardzo, w przeciwnym razie wydruki mogą okazać się „stopą słonia”. Wada ta często występuje, zwłaszcza gdy wydruk jest bardzo ciężki.

Czynniki zewnętrzne mogą wpływać na temperaturę drukowania. Na przykład, jeśli z okna jest przeciąg, możesz zwiększyć temperaturę dyszy i stołu o kilka stopni. Klimatyzacja może również obniżyć temperaturę drukowania.

Jednym z najlepszych rozwiązań jest wykonanie obudowy do drukarki. Jeśli chodzi o temperaturę, obudowa rozwiązuje dwa problemy: nie pozwala, aby temperatura zewnętrzna miała duży wpływ na twoje wydruki i utrzymuje stały mikroklimat wewnątrz.

Filament PLA do druku 3D kupisz na naszej stronie https://sklep.plexiwire.pl/pla-filament.

Jaka jest dobra prędkość drukowania dla PLA?

Dobra prędkość drukowania dla PLA mieści się zwykle w zakresie 40-60 mm/s, co zapewnia dobrą równowagę między jakością druku a szybkością. W zależności od rodzaju, stabilności i konfiguracji drukarki 3D, możesz z łatwością osiągnąć prędkość powyżej 100 mm/s. Drukarki 3D zapewnią szybsze prędkości niż kartezjańskie.

W przypadku większości użytkowników zalecamy trzymanie się zakresu, ale zdarzają się przypadki, w których ludzie używali szybszych prędkości pisania i uzyskiwali świetne wyniki.

Możesz także spróbować zwiększyć prędkość, ale ponownie stopniowo. Niski koszt utrzymania PLA pozwala zwiększyć szybkość i uzyskać dobrej jakości wydruki. Uważaj jednak, aby nie przesadzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.