Jak owocnie współpracować z copywriterem?

Dobre i ciekawe, z punktu widzenia potencjalnego odbiorcy, teksty zamieszczone w internecie są kluczem do sukcesu. Dzięki odpowiednim treściom, jakie zamieścimy na swojej stronie internetowej, profilu na portalu społecznościowym, bądź też w sklepie, możemy przekonać do swoich produktów i usług wielu klientów. Często jednak okazuje się, że sami nie wiemy jak zabrać się do napisania takich tekstów.

Stworzenie odpowiedniego contentu na stronę internetową czy też opisów do e-sklepu to zadanie niezwykle czasochłonne i pracochłonne. Jeśli więc nie wiemy jak napisać odpowiedni tekst lub nie mamy na to czasu, możemy skorzystać z usług copywritera, który stworzy nam interesujące treści.

W tym poradniku podpowiemy wam w jaki sposób znaleźć odpowiedniego copywritera oraz jak z nim współpracować, aby otrzymać takie treści, które będą idealnie dopasowane do waszych potrzeb.

1. Wybierz dobrze

Copywriting jest branżą, w której swoją działalność może zacząć prawie każdy. Wystarczy, że dysponuje komputerem i stałym łączem internetowym. Właśnie dlatego, szukając wykonawcy zlecenia możecie na swojej drodze napotkać wiele przypadkowych osób, które poprzez pisanie tekstów na zlecenie chcą sobie dorobić do pensji. Nie wszyscy, którzy dorabiają w tym fachu, rzetelnie podchodzą do klienta. Dlatego też, zanim powierzysz realizację zlecenia danemu copywriterowi zapoznaj się z jego portfolio oraz referencjami, jeśli takie posiada. W ten sposób będziesz mógł poznać jego warsztat i zdolności językowe, a także ocenić czy styl, w którym pisze dany copywriter Ci odpowiada.

Zastanawiasz się jak znaleźć dobrego copywritera? Jest na to kilka sposobów. Możesz dać ogłoszenie na jednym z portali ze zleceniami dla freelancerów, możesz też przejrzeć fora dla pozycjonerów i copywriterów i zlecić napisanie tekstów jednemu z jego użytkowników.

2. Jasno określ swoje wymagania i warunki współpracy

Pamiętaj, by wszystkie formalności i zasady współpracy między Tobą a copywriterem określić na samym początku realizacji zlecenia. Ważny jest tutaj sposób rozliczeń, czyli stawka, jaką weźmie copywriter za każde 1000 znaków ze spacjami napisanego dla Ciebie tekstu, a także to czy podpiszecie umowę o dzieło, czy też rozliczysz się z pisarzem na podstawie wystawionej przez niego faktury. Warto wiedzieć, że w tej branży zdecydowana większość freelancerów podejmuje się współpracy na podstawie umowy o dzieło, gdyż nie prowadzi działalności gospodarczej.

Kolejną ważną kwestią jest precyzyjne określenie terminu, w którym copywriter ma dostarczyć Ci napisane teksty. Pamiętaj, aby najpierw ustalić z nim ile czasu potrzebuje on na napisanie potrzebnych Ci tekstu. Im lepszy ma być tekst, tym copywriter będzie potrzebował więcej czasu na jego napisanie.

Określ jasno swoje wymagania i preferencje. Nawet najlepszy copywriter nie potrafi czytać w Twoich myślach i jeśli nie powiesz mu jasno, jakiego tekstu oczekujesz, może na koniec okazać się, że treść nie trafi w Twój gust.

Ustalcie też zasady dotyczące poprawek. Zapytaj czy ewentualne poprawki zostaną wykonane bezpłatnie. Niektórzy copywriterzy odmawiają wykonania bezpłatnych poprawek, jeśli wcześniej nie zostały ustalone konkretne wymagania co do tekstu będą wynikały tylko i wyłącznie z Twoich preferencji, a nie błędów językowych lub stylistycznych.

Wybierając copywritera warto stawiać na stałą współpracę, a nie zlecać teksty na jedną stronę wielu osobom. Dzięki temu treści, które będziesz publikować na swojej stronie będą bardziej spójne.

Artykuł ten powstał przy współpracy m.in. z http://dynanet.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.