Jak pracować w zespole?

Praca zespołowa to norma w większości branż i stały system obowiązujący w firmach oraz przedsiębiorstwach. Pełnienie obowiązków w zespole wiąże się jednak ze specyficznym podziałem zadań, a także przestrzeganiem hierarchii. Nie każdy pracownik jest w stanie w ten sposób funkcjonować. Oto kilka rad, jak łatwo i skutecznie wdrożyć się w pracę zespołową.

Słuchaj przełożonych

Kluczem skutecznej pracy w zespole jest słuchanie i wykonywanie poleceń przełożonego. W tym przypadku będzie to kierownik, lider bądź menadżer danego działu. Jego osoba ma zwykle odpowiednie predyspozycje decyzyjne. W firmach o nieczytelnej hierarchii stanowi to problem, wówczas należy zwracać się o przydział obowiązków bezpośrednio do właściciela firmy. Skuteczność zespołu w dużej mierze uzależniona jest właśnie od doświadczenia i umiejętności osoby kierownika. Już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej bądź pierwszego dnia pracy powinniśmy otrzymać informacje na jego temat.

Współpracuj z innymi

Przy pracy w zespole ważna jest umiejętność słuchania innych, zwłaszcza starszych stażem. Ponadto, reakcja na polecenia bądź prośby kolegów i koleżanek sprawi, iż nasze relacje będą przejrzyste, a wykonywanie zadań przebiegnie pomyślnie. Jeśli nie rozumiemy danego zagadnienia bądź mamy problem z wdrożeniem się w jakiś projekt, warto skonsultować wszelkie niejasności z innymi. Możemy to zrobić na forum np. za pomocą dyskusji bądź nawiązując rozmowę z jedną osobą.

Wykazuj inicjatywę

Wiele osób introwertycznych ma problem z pracą w grupie. Nie powinny one jednak rezygnować z inicjatywy w postaci np. rozpoczęcia dyskusji bądź wzięcia udziału w burzy mózgów. W ten sposób pokażemy zaangażowanie, niezależnie od naszego charakteru. Praca wówczas przebiegać będzie pomyślniej, gdyż nie będziemy posądzeni o lenistwo i miganie się od obowiązków. Ponadto, osoby z inicjatywą są o wiele częściej doceniane, a ich droga awansu jest o wiele krótsza.

Jeden komentarz dla wpisu: “Jak pracować w zespole?

  • 26 lutego 2020 at 20:19
    Permalink

    Spoko porady, na pewno się przydadzą :) U nas jak szef kompletował zespół to zorganizował nam team building przy pomocy Amer Event. Fajna sprawa, bo można świetnie poznać swoich współpracowników przy okazji świetnie się bawiąc ;)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.