Jak zorganizować pogrzeby?

Jednym z najgorszych momentów o ile nie najgorszym momentem w naszym życiu jest śmierć bliskiej nam osoby. To, że jest nam wtedy smutno jest w zasadzie czymś naturalnym i niestety w wielu przypadkach może być nam bardzo trudno się po tym pozbierać. Mimo wszystko, że tak to właśnie wygląda musimy jakoś się zmobilizować, aby zorganizować pogrzeb na odpowiednim poziomie choć oczywiście nie jest to łatwa rzecz. Wtedy raczej nie mamy do tego siły, a jeszcze gorzej jest wtedy, gdy kompletnie nie wiemy jak się do tego zabrać, bo nie jest to proste.

Organizacja uroczystości pogrzebowych – krok po kroku

Musimy wiedzieć, że absolutną podstawą do rozpoczęcia załatwiania jakichkolwiek spraw jest wezwanie lekarza do zmarłej osoby, aby ten wystawił kartę zgonu – powinna być to osoba, która na 30 dni przed śmiercią leczyła daną osobę. Pamiętajmy, że w tym przypadku nie możemy wzywać karetki. Następnym krokiem jest wybranie zakładu pogrzebowego, aby ten przewiózł ciało zmarłego do kostnicy. Będąc z Lublina lub okolic wydaje się, że najlepszym wyborem będą sprawdzone Usługi pogrzebowe Lublin polecane przez innych. Warto decydować się tylko na takie, ponieważ mamy pewność, że świadczone usługi będą na najwyższym poziomie. Powinniśmy pamiętać o tym, że ciało zmarłego nie może być w domu dłużej niż 72 godziny. Dobra informacja jest taka, że firma pogrzebowa zawsze pomaga w organizacji pochówku, a co za tym idzie my sami mamy znacznie mniej na głowie co jest niezwykle ważne. Zanim, jednak ciało znajdzie się w siedzibie zakładu pogrzebowego trzeba dostarczyć tam jeszcze dowód osobisty, odcinek z renty i legitymację ZUS zmarłej osoby. Teraz trzeba wybrać się wraz z dowodem osobistym zmarłej osoby do urzędu stanu cywilnego, aby mógł zostać wydany akt zgonu, z którym z kolei idzie się do parafii czy też zarządu cmentarza z prośbą o organizację pochówku. Pamiętajmy jeszcze, że potrzebna nam jest w parafii także karta zgonu, gdyż bez niej niestety nic nie załatwimy. Kolejny krok to ustalenie z samym zakładem wszystkich szczegółów pogrzebu.

Ważna pomoc w formalnościach

Warto wiedzieć o tym, że bardzo często pracownicy zakładów pogrzebowych pomagają w załatwianiu wszelkich formalności. Jest nam wtedy zdecydowanie łatwiej i nie musimy przejmować się aż tyloma sprawami. Ważne jest również to, że za nas może zostać załatwiony zasiłek pogrzebowy czy też wydanie nekrologów. Tutaj wspomnijmy jeszcze o tym, że wszelkie szczegóły związane już z mszą pogrzebową trzeba ustalać z księdzem, który taką mszę będzie odprawiał, np. wspomnienie o zmarłym. Oczywiście jak najbardziej warto korzystać z zasiłku pogrzebowego, ponieważ zapewne niejednokrotnie koszt organizacji pogrzebu przewyższa nasz budżet i niestety nie bylibyśmy w stanie wszystkiego pokryć samodzielnie. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli chcemy taki zasiłek pogrzebowy otrzymać to zmarła osoba powinna być ubezpieczona w ZUS-ie. Jak zatem widać do załatwienia jest sporo i trzeba pamiętać o wielu ważnych rzeczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.