W jakich zawodach brakuje rąk do pracy?

Rynek pracownika to hasło klucz, które wciąż przewija się przez media. Twoi znajomi twierdzą, że nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem pracy. Córka sąsiadów już trzeci raz w tym roku zmienia posadę, wybierając i przebierając w ofertach. Tymczasem ty starasz się, przeglądasz ogłoszenia i niczego nie znajdujesz. Może pora się przekwalifikować?

Rynek pracy

Nie w każdym zawodzie znajdziemy pracę. Analitycy rynku dzielą stanowiska i poszczególne branże na dwie kategorie, wskazując zawody deficytowe i nadwyżkowe. Nadwyżkowe to te, w których specjalistów jest po prostu zbyt wielu i na rynku brakuje dla nich atrakcyjnych ofert pracy. W deficytowych z kolei brak jest pracowników. Wystarczy bacznie prześledzić oferty pracy, aby bez pogłębionej analizy wskazać, w jakiej branży pracowników brakuje.

Zawody deficytowe

Na duże niedobory kadrowe cierpi branża medyczna. Brakuje nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale i dodatkowego personelu: salowych, fizjoterapeutów czy masażystów. Co więcej, biorąc pod uwagę systematyczne starzenie się społeczeństwa, można mieć pewność, że zapotrzebowanie na pracowników będzie się zwiększać. Równie duże problemy odczuwa branża budowlana, w której brakuje wykwalifikowanych specjalistów, ale też zwykłych pracowników fizycznych. Coraz mniej osób skłonnych jest do podejmowania pracy wymagającej siły i zdrowia. Z podobnych powodów, popularnością nie cieszy się praca w gastronomii. Dodatkowo bardzo trudno utrzymać tu stały rytm godzinowy. Nieustanne niedobory kadrowe odczuwalne są w usługach kosmetycznych, fryzjerskich czy krawieckich.

Migracje zarobkowe

Rynek pracy nie jest równomierny. Na Pracuj.pl właściwe od ręki, znajdziemy pracę w dużych miastach, niestety w małych miejscowościach dużego wyboru nie mamy. Tymczasem jesteśmy przywiązani do swoich miejsc zamieszkania, niechętnie wynajmujemy mieszkania i przeprowadzamy się w inne miejsca. Migracja zarobkowa, tak popularna na świecie, nie jest w Polsce oczywistym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.