Leasing maszyn budowlanych – co warto o nim wiedzieć?

Na rynku dostępne są różne typy maszyn budowlanych – od najbardziej uniwersalnych koparko-ładowarek i minikoparek po dźwigi wyspecjalizowane w określonych pracach. Wszystkie z nich można wziąć w leasing. Dotyczy to zarówno przedmiotów nowych, jak i używanych. Jeżeli chcesz pozyskać maszyny do swojej firmy, sprawdź, co powinieneś wiedzieć o warunkach ich finansowania w ramach leasingu.

Leasing na maszyny budowlane a kredyt i wynajem

W porównaniu z kredytem czy wynajmem leasing koparek, ładowarek, walców, betoniarek czy dźwigów daje wiele korzyści. Przede wszystkim jest bardziej elastyczną i łatwo dostępną formą finansowania. W przypadku ubiegania się o kredyt trzeba zgromadzić znacznie więcej dokumentów (w tym finansowych z poprzednich lat) i dopełnić licznych formalności. Przy leasingu procedury są prostsze. Z kredytem nie wiążą się żadne korzyści podatkowe. Leasing maszyn budowlanych – w zależności od jego rodzaju – daje z kolei szansę na zaliczenie rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu lub dokonanie odpisów amortyzacyjnych.

Zalety leasingu widać wyraźnie również wtedy, gdy zestawi się go z wynajmem. Umowa z leasingodawcą zawsze zawierana jest na czas określony – od 6 do 84 miesięcy, z kolei ta z wynajmującym jest zwykle krótsza. Ponadto w przypadku wynajmu nie można wykupić maszyny po okresie użytkowania. Uda się to jednak zrobić, jeśli wybierze się leasing. Co ważne, rata związana z tą formą finansowania jest przeciętnie 2 lub 3 razy niższa niż koszt miesięcznego wynajmu. Jak łatwo oszacować wysokość opłat, na przykład miesięcznej raty? Pomocnym narzędziem okaże się kalkulator leasingu maszyn. Pozwoli on szybko obliczyć średnie koszty finansowania.

Dlaczego leasing maszyn budowlanych się opłaca?

Leasingowanie sprzętów do przedsiębiorstwa jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie dysponują dużymi kwotami umożliwiającymi natychmiastowe nabycie maszyn. Przy zakupie od razu trzeba zaangażować znaczną sumę pieniędzy, podczas gdy przy leasingu płatność zostaje rozłożona na raty. Zamiast płacić całą kwotę jednorazowo, co jest poważnym obciążeniem dla finansów przedsiębiorstwa, na początek można wnieść czynsz inicjalny na poziomie od 0 do 45%. Leasing jest korzystnym rozwiązaniem dla firm również dlatego, że pozwala na bezpośrednie obniżenie zobowiązań podatkowych.

Gdzie warto szukać finansowania? Opłacalny leasing na maszyny budowlane znajdziesz na stronie https://klf24.pl/finansowanie/leasing-maszyn-budowlanych. Doradcy dobiorą oferty dopasowane do specyfiki Twojej działalności i wynegocjują korzystne warunki. Możesz zdecydować się na leasing operacyjny lub finansowy i pozyskać do firmy maszynę nową albo używaną do 15 lat. Co ważne, nie ma ograniczeń względem wartości przedmiotu. Ponadto stawki ubezpieczeniowe uda się rozłożyć na mniejsze wartości i wliczyć je w raty leasingowe.

Formalności przy leasingu maszyn

Decydując się na zawarcie umowy z leasingodawcą, trzeba przygotować odpowiednie dokumenty, przede wszystkim te potwierdzające tożsamość. Firmy leasingowe gwarantują minimum formalności przy ubieganiu się o finansowanie. W niektórych przypadkach pozytywną decyzję można uzyskać nawet bez okazywania dokumentów rejestrowych i finansowych (takich jak faktury potwierdzające dochody). W innych okażą się one konieczne, by przeanalizować wiarygodność i wypłacalność danego przedsiębiorstwa.

Harmonogram sezonowy

Branża budowlana, podobnie jak rolnictwo, podlega sezonowości. W związku z tym leasingodawcy proponują firmom oferty z sezonowym harmonogramem spłat. Wysokość rat udaje się dostosować do osiąganych dochodów i ich regularności. Jeżeli od grudnia do marca zarabia się mało albo wcale, można płacić niższe comiesięczne należności niż przez resztę miesięcy.

Leasing maszyn budowlanych jest korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Dzięki niemu właściciele firm (przede wszystkim tych nowych) nie muszą martwić się o fundusze na zakup potrzebnych sprzętów. Duże i średnie firmy budowlane decydują się zwykle na leasingowanie nowych maszyn, z kolei małe często sięgają po modele używane. Finansowanie w tej formie ma wiele zalet, przede wszystkim w kwestiach podatkowych, dlatego warto zastanowić się nad jej wyborem.

Jeden komentarz dla wpisu: “Leasing maszyn budowlanych – co warto o nim wiedzieć?

  • 7 września 2020 at 11:09
    Permalink

    Uważam, że nie zawsze leasing jest korzystny, czasami można nabyć sprzęt mało używany w dobrym stanie za małe pieniądze. Jednak czasami warto skorzystać z leasingu w celu tarczy podatkowej, nowy sprzęt z salonu nie powinien się psuć. Trzeba analizować rynek i wszystkie możliwości, tak aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie i swojej firmy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.