List motywacyjny – kilka wskazówek, jak skutecznie napisać

Mimo iż w większości firm podstawowym dokumentem rekrutacyjnym obowiązującym potencjalnego pracownika jest CV, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dołączyć do niego również list motywacyjny. Skutecznie napisany może stanowić naszą przepustkę do danego przedsiębiorstwa. Oto kilka wskazówek, jak napisać dobry list motywacyjny.

Eksponowanie umiejętności

W liście motywacyjnym przede wszystkim powinniśmy eksponować swoje umiejętności z zaznaczeniem tych, które mogą być użyteczne dla danego pracodawcy. Dobrym rozwiązaniem jest wspomnienie poprzedniego stanowiska i nabytych na nim kompetencji oraz zapewnienie podobnie wydanej pracy w przyszłości. Jeśli nie dysponujemy kwalifikacjami wspominanymi w ofercie pracy, którą znaleźliśmy np. na portalu Pracuj.pl, możemy zaproponować własną inicjatywę. Doskonałym rozwiązaniem jest sugestia zatrudnienia nas w charakterze freelancera bądź osoby na stanowisku zdalnym.

Pokaż, że się rozwijasz

Przekonywujące dla pracodawców w listach motywacyjnych są wszelkie udokumentowane sposoby podnoszenia kompetencji. Udział w branżowych kursach bądź warsztatach to duża szansa na zaprezentowanie swojego potencjału intelektualnego, a także gwarant ciągłego rozwoju. Szczególnie cenne będą inicjatywy związane bezpośrednio z działalnością wybranej przez nas firmy, np. udział w szkoleniach organizowanych przez nią bądź staż w jednym z jej oddziałów.

Przewaga liczb

Niektórzy pracodawcy postrzegają w bardzo analityczny sposób potencjalnych pracowników. Aby zjednać ich do siebie poprzez list motywacyjny możemy m.in. zastosować odpowiednie statystyki co do naszej kariery. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie liczb i procentów w odniesieniu do naszego doświadczenia, sukcesów odniesionych na danym polu bądź udziale w kursach i szkoleniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.