Otwieramy swój pierwszy biznes – na jakich usługach nie warto oszczędzać?

Otworzenie własnego biznesu to duży sukces, a jednocześnie wiele obowiązków. Okazuje się bowiem, że prowadzenie własnej firmy to nie tylko przyjemność, ale również konieczność prowadzenia księgowości, poszukiwania rynków zbytu, walka o klienta. W takiej sytuacji warto już na wstępie mieć dobry biznesplan i wszystkie działania odpowiednio uporządkowane.

Otworzenie własnej firmy zawsze wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi, związanymi między innymi ze znalezieniem i przystosowaniem lokalu, zakupem sprzętu, poświęceniem wielu środków na reklamę i promocję. Bardzo często świeżo upieczeni biznesmeni muszą sięgać po kredyty bankowe, gdyż nie są w stanie pokryć wszystkich kosztów jedynie z oszczędności, którymi dysponują. Najczęściej jednak są to wydatki, które w przyszłości mają przynieść zyski. Nie warto więc na nich oszczędzać ani rezygnować z wysokiej jakości. Jeśli postawimy na przykład na słabej jakości materiały, kiepskie będą również nasze wyroby. Jeśli będziemy oszczędzać na wystroju biura, klienci mogą niechętnie do niego przychodzić. Każdy początkowy wydatek warto więc potraktować jako inwestycję.

Na dobrej księgowości nie należy oszczędzać

Wielu świeżo upieczonych właścicieli firm decyduje się na cięcie kosztów w tych sferach, których w biznesie na pierwszy rzut oka nie widać, a które są niezbędne. Chodzi tu między innymi o prowadzenie księgowości. Niektórzy właściciele firm decydują się na prowadzenie jej na własną rękę, gdyż chcą zaoszczędzić na usługach profesjonalnych księgowych bądź też na zakupie dobrych programów księgowych. Niestety, osoby, które nie do końca znają się na kwestiach podatkowych czy skarbowych, bardzo szybko będą miały problem z księgowaniem dokumentów, pojawi się bałagan i chaos, który zaowocuje wieloma błędami popełnianymi podczas rozliczeń. Takie błędy mogą bardzo dużo kosztować, dlatego warto od samego początku znaleźć dobrego księgowego, który zajmie się całą papierkową robotą.

Spora oszczędność czasu i nerwów

Obsługa księgowa firm, choć może być dodatkowym comiesięcznym wydatkiem, pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Doświadczony księgowy porządkuje dokumenty o wiele sprawniej niż osoba nie mająca o księgowości pojęcia. Właściciel firmy może natomiast zająć się rozwijaniem biznesu oraz innymi działaniami zarobkowymi, zamiast tonąć w papierach i stertach faktur. Dobry księgowy zadba o kompleksową dokumentację, zajmie się fakturami i rozliczeniami, będzie pilnować wszystkich ważnych terminów. Co więcej, profesjonalny księgowy jest zawsze na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami w prawie podatkowym czy skarbowym. Nie trzeba więc obawiać się, że jakichś formalności nie dopełnimy z powodu niewiedzy – księgowy wie zawsze wszystko na bieżąco. Korzystanie z usług księgowych pozwala na spokojny sen i pewność, że cała firmowa dokumentacja z pewnością jest bez zarzutu.

Artykuł opracowano wspólnie z firmą MSCA, której jedną z usług jest obsługa księgowa firm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.