Wokół Puszczy Niepołomickiej – Niepołomice i ich skarby

Puszcza Niepołomicka sama w sobie jest wspaniałą atrakcją oraz kuszącym celem wycieczki. Kusi ona i miłośników cennych zabytków, i tych, którzy lubią wędrować śladami wielkiej historii. Na skraju tego wspaniałego kompleksu leśnego czeka na nas wiele wspaniałych miejscowości, które mogą się pochwalić piękną zabudową. Gdzie warto się wybrać? Do Niepołomic!

Wyjątkowe atrakcje i cenne zabytki

W niewielkich Niepołomicach czekają na nas wyjątkowe atrakcje i cenne zabytki. Zachwyca tu piękny rynek, wciąż mogący się pochwalić ciekawą zabudową oraz małomiasteczkowym charakterem, zachwyca też zdobiąca ten plac figura Matki Boskiej, będąca cenną pamiątką z końca XVIII stulecia. Najważniejsze atrakcje, będące głównymi celami wycieczki do Niepołomic, są jednak dwa obiekty, których powstanie wiąże się z osobą króla Kazimierza Wielkiego. Pierwszym z tych zabytków jest kościół parafialny p. w. Najświętszej Marii Panny i Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Wzniesiony w połowie XIV wieku, wciąż zachwyca swą gotycką formą. Choć w XVII wieku pojawiło się tu wiele akcentów typowych dla sztuki barokowej, w kościele tym wciąż można ujrzeć wiele cennych dział sztuki o średniowiecznym rodowodzie. Szczególnie cenne są tu malowidła ścienne z XIV wieku, które zachowały się i w prezbiterium, i nad chórem. Kaplica królewska z końca XIV wieku, kaplica Branickich z końca XVI wieku oraz XVII-wieczna kaplica św. Karola Boromeusza, którą ufundował Stanisław Lubomirski – oto atrakcje, którym w trakcie zwiedzania tej świątyni warto się uważniej przyjrzeć.
Niepołomice są też znane z tak ciekawego zabytku, jakim jest zamek zwany „drugim Wawelem”. Tutejszy zamek królewski może się pochwalić wspaniałym dziedzińcem arkadowym oraz ciekawą wystawą, która czeka w murach odrestaurowanej budowli. W pobliżu czekają też piękne ogrody, których powstanie wiąże się z działalnością królowej Bony.

Liczne atrakcje, cenne zabytki oraz malownicza okolica – oto walory, dzięki którym Niepołomice są miejscowością bardzo chętnie odwiedzaną przez wycieczki z całej Polski. To małe miasteczko każdemu z nas zapewni ogromną ilość pozytywnych wrażeń, a czas spędzony na jego terenie z pewnością nie będzie czasem straconym.

https://www.wyslijkwiaty.com/kwiaty-na-urodziny-c-139.html

Polecamy:
Jak wygląda praca w Holandii przy kwiatach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.