Rasy bydła mlecznego

Bydło mleczne jest hodowane w Polsce na całkiem sporą skalę. Mleko, ser żółty, serek topiony, jogurty, kefiry, twarożki – to wszystko nie mogłoby zostać wyprodukowane, gdyby nie prowadzono gospodarstw mleczarskich. Większość hodowców dba o dobrostan krów i starają się wybierać rasy, które będą cechowały się nie tylko wysoką wydajnością, ale i dobrym zdrowiem. Wybór rasy zależy od charakteru gospodarstwa, jego wielkości czy warunków klimatycznych, dlatego warto przemyśleć jej wybór.

Rasy bydła mlecznego hodowane w Polsce

Holsztyńsko-Fryzyjska – księgi hodowlane są prowadzone od 1872 r. Według serwisu Centrumrolnictwa.pl to najbardziej znana rasa bydła mlecznego. Krowy są wcześnie dojrzewające, pierwsze wycielenia zdarzają się już w 2 roku życia. Głównie występują w czarno-białym umaszczeniu, chociaż można spotkać się także z osobnikami czerwono-białymi. Mają bardzo wyraźnie zarysowane kształty tułowia, sylwetkę wpisaną w prawie idealny trójkąt . Cechują się słabym umięśnieniem i wysokim wzrostem, jak na krowy mlecze. Co ważne mają najwyższy poziom mleczności, wiąże się to jednak z wysokim wymaganiami żywieniowymi i szczególną dbałością o warunki panujące w oborze.

Jersey – To nie duże krowy, cechujące się ujednoliconą budową i umaszczeniem. Bydło to jest smukłe i zgrabne, słabo umięśnione. Umaszczenie jednolicie szare lub jasnoczerwone z charakterystyczną jasną obwódką wokół śluzawicy. Podobnie jak w przypadku HF, rasa jest wcześnie dojrzewająca. Porody są dosyć łatwe, co pomaga dbać o rozrost stada. Ciekawą rzeczą jest kolor mleka, bardziej żółty niż biały, przez wysoką zwartość karotenu. Rasa nie jest aż tak wymagająca pod względem utrzymania jak HF.

Montbeliarde – typ mleczno-mięsny. Rasa dość często hodowana w Polsce. Krowy dużego kalibru, dojrzewają w wieku około 24-30 miesięcy. Umaszczenie czerwono-białe, natomiast głowa, brzuch i wymię zawsze białe. Wydajność mleczna jest dobra, choć nie tak duża jak w przypadku HF. Wysoka jakość zwiększa opłacalność hodowli. Rasa cechuje się bardzo dobrą adaptacją do różnych warunków hodowli, dzięki czemu można ją spotkać nie tylko w Polsce, ale w różnych częściach świata.

Polska czarno-biała – należy do ras rodzimych, dzięki czemu cieszy się dobrym zdrowiem i bez problemu odnajduje się w polskich warunkach środowiskowych. Nie jest to typowo mleczna rasa (typ kombinowany) jednak ze względu na swoje niewielkie wymagania i całkiem dobrą wydajnością mleczną 5000-6000 kg mleka, warto o niej wspomnieć. Rasa jest objęta programem ochrony zasobów genetycznych. Umaszczenie wyłącznie czarno-białe. Sylwetka nie jest wpisana w trójkąt, bardziej prostokątna. Mięśnie dość wyraźne, wielkość średnia.

Wybór rasy

Jeśli planujemy założyć gospodarstwo mleczarskie, warto przeanalizować powyższe rasy. Im lepiej wybierzemy, tym mniej problemów hodowlanych nas czeka. Oczywiście nie są to wszystkie rasy hodowane w Polsce, jednak wszystkie z pewnością z powodzeniem można hodować w oborach mleczarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.