5 najlepszych produktów żywnościowych na zdrowe serce

[ ARTYKUŁ REKLAMOWY ]

Najbardziej zapracowanym mięśniem w naszym organizmie jest serce. Codziennie wykonuje ono ponad 100.000 uderzeń. Posiada też najważniejszą funkcję, czyli pompowanie krwi do całego organizmu, od głowy do stóp i z powrotem. Nie jest tak duże, jak inne narządy czy mięśnie, ale wykonuje najważniejszą i najcięższą pracę. Dlatego ważne jest to, by o nie dbać i zachować jego siłę i moc, gdyż ono nigdy nie przestaje dbać o swojego właściciela. Ważna jest aktywność fizyczna, zmniejszenie masy ciała, eliminacja stresu, gdyż są to najczęstsze przyczyny osłabienia układu sercowo-naczyniowego.

Ponadto, należy zadbać o odpowiednią dietę. W naszej codziennej diecie powinny znaleźć się warzywa, owoce, nasiona oraz pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega 3.

Orzechy

Migdały, orzechy włoskie i inne owoce pestkowe zawierają zdrowe oleje oraz witaminę E, która utrzymuje optymalny poziom cholesterolu we krwi. Migdały stanowią również wspaniałe źródło białka i naturalnego błonnika, w związku z czym uważane są za jeden z najbardziej znaczących i najzdrowszych pokarmów dla serca. Mogą być też stosowane jako substytut niezdrowych przekąsek, ponieważ są bogate w naturalny błonnik, kwasy tłuszczowe omega 3 oraz witaminę E.

Ryby

Ryby to kolejny pokarm bogaty w kwasy tłuszczowe omega 3 i witaminę D. Stanowią one niezwykle bogate źródło soli mineralnych. Ryby morskie są doskonałym źródłem jodu, potasu i sodu, z kolei ryby słodkowodne zawierają nieco mniej potasu i sodu. Wszystkie rodzaje ryb są źródłem witamin z grupy B, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Osoby, które jedzą dużo ryb mają mniejsze szanse na rozwój chorób serca i cukrzycy.

Czerwone wino

Chociaż spożywanie alkoholu nie jest zalecane, czerwone wino stanowi zdrowy wyjątek. Już od czasów starożytnych wiadomo, że czerwone wino ma dobroczynny wpływ na serce. Zmniejsza ono bowiem możliwość powstawania zakrzepów krwi i chroni tętnice przed uszkodzeniem. Ponieważ wino wytwarzane jest z winogron, zawiera również przeciwutleniacze, które przynoszą sercu potencjalne korzyści. Ponadto, czerwone wino zawiera składniki chroniące naczynia krwionośne przed uszkodzeniem, wzmacniające naczynia włosowate i zapobiegające zawałom.

Rośliny strączkowe

Jedna z najzdrowszych grup pokarmowych dla serca. Szczególnie fasola, która posiada stosunkowo wysoką wartość energetyczną. Jest ona bogata w kwas foliowy, który działa korzystnie w profilaktyce chorób serca.

Zboża

Do zbóż zdrowych dla serca można zaliczyć kukurydzę, ryż, pszenicę, jęczmień itp. Zboża są bogate w witaminy i naturalny błonnik oraz przeciwutleniacze i fitosterole, które przyczyniają się do zachowania zdrowia mięśnia sercowego. Poza tym, dobrze jest spożywać makaron integralny, który jest zdrowszy od zwykłego.

Jeden komentarz dla wpisu: “5 najlepszych produktów żywnościowych na zdrowe serce

  • 18 kwietnia 2018 at 13:20
    Permalink

    Na zdrowe serce może i są dobre ryby, czy orzechy, ale na lepsze samopoczucie to najlepszy jest tatuaż. Trzeba iść do odpowiedniego studia tatuażu np: https://dziarownia.pl/ i poprosić o wydziarganie czegoś, z czego będziemy najbardziej zadowoleni. To fajny pomysł szczególnie na jakąś rocznicę. Można sobie zrobić taki tatuaż razem z partnerem, będzie jak znalazł na długie lata :) Gorzej, jak zmienimy partnera…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.