Czy certyfikat językowy jest Ci na pewno potrzebny?

Każdy, kto uczy się języka obcego robi to po to, by osiągnąć jak najwyższy poziom. Często zastanawiamy się wówczas czy warto potwierdzić swoje umiejętności oraz w jaki sposób to zrobić. Jednym z tych, które zasługują na uwagę są certyfikaty językowe. Wiele osób wciąż jednak uważa, że nie są one potrzebne. Jak jest naprawdę? Sprawdźmy to.

Czym są certyfikaty językowe?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, czy certyfikat językowy jest czymś, czego potrzebujemy warto przypomnieć, czym tak naprawdę są certyfikaty językowe. Mówiąc najprościej, są to oficjalne dokumenty wydawane przez odpowiedzialne za to organy. Ich celem jest potwierdzenie poziomu znajomości języka obcego w mowie i piśmie. Certyfikaty językowe posiadają jasno wytyczone poziomy oraz zakres wiedzy, jaki musimy posiąść aby takowy certyfikat uzyskać. Dzięki temu osoba, która zastanawia się nad tym, jaki poziom znajomości języka obcego uzyskała wie dokładnie nad czym musi popracować, a co już opanowała.

 

Jak je zdobyć?

Nie da się ukryć, zdobycie certyfikatu językowego wiąże się ze zdawaniem egzaminów. W zależności od języka jakiego się uczysz egzamin oraz jakie kompetencje chcesz potwierdzić zdawać będziesz inny egzamin. Przykładowo egzamin LCCI potwierdza twoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim biznesowym zaś Certyfikaty Cambridge FCE, CAE, CPE są to dokumenty ogólnojęzykowe, które akceptowane są zarówno przez pracodawców, jak i uniwersytety. Jeśli zaś zależy ci na tym, by potwierdzić swoje kompetencje w zakresie języka niemieckiego musisz zdać egzamin ZD , ZMP lub ZOP.

 

Dlaczego warto posiadać certyfikat?

Certyfikat językowy, jak już wiesz, jest oficjalnym potwierdzeniem twoich umiejętności językowych. Może więc przydać się w wielu sytuacjach. Szczególnie ważny jest zwłaszcza na rynku pracy. Obecnie coraz więcej pracodawców (zarówno zagranicznych, jak i tych zatrudniających w naszym kraju) wymaga od kandydatów przedstawienia certyfikatów językowych. Posiadając ten dokument masz więc większe szanse na znalezienie wymarzonej pracy czy dostanie wizy. Nikt nie będzie również podważał twoich kompetencji, co jak wiadomo, jest sporą zaletą.

 

Czy jest on niezbędny?

Czy oznacza to, że certyfikat językowy jest niezbędny? Czy bez niego nie mamy szansy wykazać się biegłą znajomością języka? Jak się okazuje, niekoniecznie. Nie każda firma wymaga bowiem od potencjalnych pracowników posiadania oficjalnych potwierdzeń. Wolą bowiem sprawdzić umiejętności danego kandydata w praktyce. Również w podróży i codziennych kontaktach nie potrzebujesz certyfikatu – liczy się to, czy umiesz się porozumieć. Tak więc, nie trzeba zbytnio skupiać się na zdawaniu egzaminów – o wiele ważniejsza jest swobodna komunikacja, umiejętność rozumienia komunikatów głosowych, czytania i pisania.

 

Podsumowując, posiadanie certyfikatu językowego nie jest niezbędne, choć często się przydaje. Wiele firm wymaga bowiem oficjalnego potwierdzenia. Jeśli jednak uczysz się poprzez kursy językowe przez internet, lub zwyczajnie nie chcesz brać udziału w egzaminach – nic nie stoi na przeszkodzie, byś biegle władał językiem, również bez dokumentów. Decyzja zależy więc do ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.