Jak wyposażyć zaplecze sanitarne dla swoich pracowników?
Optymalizacja warunków pracy w firmie z pewnością korzystnie odbija się na samopoczuciu i zadowoleniu pracowników. Zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych pracownikom to nie tylko kwestia uprzejmego gestu pracodawcy w stronę podwładnych, ale również wymogi prawne. Każdy większy czy mniejszy zakład pracy podlega pod zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, skrótowo nazywane BHP. To zbiór obowiązków i zasad dla pracowników i pracodawcy.
Przepisy BHP dotyczą takich aspektów jak obchodzenie się z niebezpiecznymi lub chemicznymi substancjami, korzystanie ze sprzętu i maszyn w miejscu pracy, warunków sanitarnych, odzieży roboczej i wielu innych spraw. Szczególnie istotne jest respektowanie przepisów BHP, kiedy wykonywane prace odbywają się na powietrzu, w trudnych warunkach atmosferycznych lub w nieogrzewanych pomieszczeniach. Należy wtedy zapewnić pracownikom pomieszczenia, w których mogą się ogrzać, wysuszyć mokre ubrania, usiąść i przebrać ubranie.
Organizacja zaplecza sanitarnego dla pracowników
Co to jest zaplecze sanitarne? Zasadniczo do pomieszczeń higieniczno–sanitarnych należą szatnie, umywalnie, ustępy, jadalnie, pomieszczenia z natryskami oraz miejsca, w których można się ogrzać, a także palarnie i tzw. suszarni, gdzie można wysuszyć odzież roboczą. Pracodawca musi pamiętać, aby pomieszczenia sanitarne były odpowiednio ogrzewane i oświetlane. Wszystkie wymagania dotyczące podstawowych warunków w pomieszczeniach sanitarnych można znaleźć w przepisach techniczno- budowlanych oraz w polskich normach.
Określają one nawet wysokość pomieszczeń sanitarnych, która powinna wynosić minimum 2,5 metra. Stan pomieszczeń higieniczno- sanitarnych powinien zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne korzystanie. Podobnie jak w domowych toaletach i innych miejscach służących higienie, wyposażenie podstawowe to sanitariaty. Do sanitariatów należą umywalki, zlewy, sedesy, kabiny i baterie prysznicowe. Ponadto pomieszczenia trzeba wyposażyć w ogrzewacze do wody, kaloryfery, krzesła, stoły, półki. Jadalnia wymaga podstawowego sprzętu AGD, takiego jak czajnik elektryczny czy mikrofalówka, w której pracownicy mogą podgrzać sobie domowy obiad. Jeśli w firmie posiłki wydaje katering, to niezbędna będzie zmywarka do naczyń z funkcją wyparzania.
Środki czystości w zapleczu sanitarnym
Środki czystości podstawowe dla utrzymania czystości zaplecza sanitarnego to płyny do dezynfekcji, proszki do czyszczenia nawierzchni, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, płyny do mycia podłóg i pasty podłogowe, spray do szyb (na stronie https://b2b.europedg.pl/ możesz zaopatrzyć się w większość potrzebnych produktów tego typu). Pracownikom należy zapewnić dostęp do mydła, najlepiej hipoalergicznego oraz do papierowych ręczników i papieru toaletowego.
W każdym pomieszczeniu sanitarnym powinna wisieć instrukcja BHP. Najpopularniejszą tego typu instrukcją jest instrukcja mycia rąk. Tak jak w gospodarstwie domowym, w zakładzie pracy, w zależności od jego specyfiki, potrzebne są liczne środki chemiczne. Przykładowo, w pralni usługowej pojawi się szczególna ilość niebezpiecznych wybielaczy do tkanin, natomiast w warsztacie samochodowym pasty do rąk do zmywania smarów.
Wyposażając zaplecze sanitarne dla swoich pracowników, należy skupić się na ich wygodzie i potrzebach higienicznych.