Kariera geologa – jak badać ziemię i na tym zarobić?

Geolodzy to naukowcy badający Ziemię: jej historię, naturę, materiały i procesy. Istnieje wiele rodzajów geologów.

Są:

  • geolodzy środowiskowi którzy badają wpływ człowieka na system Ziemi

  • geolodzy ekonomiczni, którzy badają zasoby Ziemi.

To tylko dwa przykłady. Istnieją również geolodzy inżynierowie, geomorfolodzy, geofizycy, mineraliści, geochemicy, geologowie polodowcowi, geolodzy strukturalni, geologowie naftowi, petrolodzy,  hydrogeolodzy, geotechnicy i inni. Kariera w geologii oferuje szeroki zakres wszystkim zainteresowanym Ziemią i jej działaniem.

Jeśli chcesz mieć szansę na karierę w geologii, jakie zajęcia powinieneś podjąć w szkole średniej lub później?

Stawiaj na jak najwięcej nauk o Ziemi, biologii, chemii, fizyce, matematyce i informatyce. Polski i angielski są również ważne, ponieważ naukowcy muszą wyrażać się jasno i regularnie przekazywać wyniki swoich badań innym. Pomocne może być również wzięcie udziału w kursie wystąpień publicznych. Dowiedz się, jakie organizacje pozaszkolne oferuje Twoja szkoła, które mogą Ci pomóc w karierze geologa, na przykład – członkostwo w klubach naukowych i klubach geologicznych. Weź również pod uwagę projekt związany z geologią na swoich lokalnych targach nauki i szukaj doświadczeń związanych z geologią w pobliskich uniwersytetach.

Na poziomie uniwersyteckim jakie kierunki powinienem wziąć?

Aby zostać geologiem, studenci muszą postępować zgodnie z kierunkiem studiów zalecanym przez wydziały geologii w ich kolegiach i uniwersytetach. Chociaż są one różne, większość szkół wyższych wymaga, aby ich uczniowie (oprócz ogólnych wymagań edukacyjnych) wzięli udział w szeregu kursów z dziedziny nauk o Ziemi, matematyki, życia i nauk fizycznych, a także kursów przygotowujących studentów do swoich specjalności. Doświadczenia terenowe są również często spotykanymi częściami edukacji geologa w większości przypadków.

Jakie są wymagania edukacyjne, aby zostać profesjonalnym geologiem?

Oprócz stopnia licencjata, większość miejsc pracy w dziedzinie geologii wymaga dyplomu ukończenia studiów wyższych. Jak w każdym zawodzie, najlepsze oferty pracy w miejscach takich jak http://www.interra-geologia.pl/ trafiają do najbardziej wykwalifikowanych kandydatów. Studenci rozważający karierę zawodową w geologii powinni rozważyć uzyskanie wyższego stopnia. Doktorant jest potrzebny do awansu celem nauczania innych i w przypadku większości stanowisk badawczych na wysokim poziomie.

Gdzie pracują geolodzy?

Miejsca pracy w geologii można znaleźć w agencjach rządowych, firmach prywatnych oraz instytucjach non-profit i akademickich. Agencje rządowe zatrudniają geologów, którzy badają, planują i oceniają wykopy, budowle, gotowość na wypadek klęsk żywiołowych i zasoby naturalne. Prywatne firmy zatrudniają geologów, aby pomogli zlokalizować zasoby naturalne (minerały, ropa naftowa i gaz ziemny), ocenić wpływ na środowisko i przestrzegać przepisów rządowych, a także powierzają im wiele innych zadań. Geolodzy, którzy preferują karierę akademicką, zazwyczaj pracują jako pedagodzy, badacze lub jedno i drugie w szkołach średnich i wyższych, kolegiach, uniwersytetach i muzeach.

[TB]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.