Kredyt w banku? Musisz mieć te dokumenty

Potrzeba dodatkowej gotówki nierzadko pojawia się niespodziewanie i nagle. Zazwyczaj udajemy się wtedy do banku, żeby wziąć kredyt gotówkowy lub odwiedzamy firmę pożyczkową. W każdej z tych instytucji powinniśmy mieć pod ręką odpowiednie dokumenty.

Po okresie niemal zerowych kontroli przy zaciąganiu zobowiązań finansowych, znów jesteśmy skrupulatniej weryfikowani przez instytucje finansowe. Dokumenty takie jak zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu powinniśmy przygotować przed wizytą w banku.

Jak otrzymujemy kredyt w banku?

Najprostszy proces wnioskowania o kredyt czeka nas w banku, w którym posiadamy rachunek osobisty. Z czego to wynika? Przede wszystkim bank, w którym staramy się o kredyt ma bardzo dokładny wgląd do naszych finansów. Większość z nas, czy to zatrudnionych na etacie, czy też prowadzących własną działalność, otrzymuje wynagrodzenie w postaci przelewów na konto. W ten sposób bank doskonale widzi, czy jesteśmy wiarygodnymi pożyczkobiorcami, którzy posiadają regularne wpływy, z których będziemy w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Kolejnym krokiem jest weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Raport, który trafia do doradcy finansowego zawiera informacje o pozostałych kredytach oraz pożyczkach, które zostały zaciągnięte w przeszłości u innych podmiotów. W przypadku starania się o kredyt w “obcym” banku lub w firmie pożyczkowej, dodatkowym wymogiem jest udowodnienie, że jako pożyczkobiorcy jesteśmy wypłacalni. W tym celu niezbędne może okazać się zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu, które poświadczy, że posiadamy stałe źródło dochodu.

zaświadczenie o zarobkach

Czy mimo bycia zatrudnionym można nie dostać pożyczki?

Mogłoby się wydawać, że stałe wpływy na konto to podstawa do przyznania kredytu bądź pożyczki. Jednak wymogów, które musi spełnić potencjalny kredytobiorca jest więcej. Przede wszystkim dotychczasowe zobowiązania muszą być albo spłacone albo regulowane na bieżąco. W raporcie BIK widoczne są wszelkie opóźnienia ze spłatą raty lub bieżące zadłużenia. Dotyczy to nie tylko kredytów bankowych, ale również m.in. debetu na koncie czy odsetek za kartę kredytową. Problem może pojawić się także z okresem kredytowania. Załóżmy, że staramy się o kredyt na 3 lata. Jednak z pracodawcą mamy podpisaną umowę na 2 lata. Według banku istnieje więc spore ryzyko, że przez ostatni rok spłacania rat nie będziemy mieli źródła dochodu. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być dostarczenie do banku oprócz zaświadczenia o zarobkach, specjalnej deklaracji pracodawcy, który na piśmie wyraża chęć kontynuacji zatrudnienia nas w swojej firmie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.