Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura księgowego?

Kwestie związane z księgowością to ważny element funkcjonowania firmy. Większość przedsiębiorców decyduje się na outsourcing usług. Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe? Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Doświadczenie

Najważniejszą kwestią jest doświadczenie. Biuro księgowe, które od lat działa na rynku i jest na bieżąco z nowelizacjami prawnymi powinno rzetelnie wywiązać ze świadczonych usług. Błędy w rozliczeniach mogą być bardzo kosztowne. Warto więc starannie dobierać wykonawcę. Dobrze sprawdzić jego portfolio, a także poprosić o referencje. Można także zweryfikować informacje na jego temat w internecie.

Oferta

Ważnym elementem determinującym wybór jest oferta cenowa, która powinna być zgodna ze standardami rynkowymi. Lepiej unikać wykonawców, którzy zaproponują zbyt niską sumę. Cena za usługę zależy od wielu czynników, np. wielkości firmy, miasta, średniej liczby faktur, rodzaju prowadzonej księgowości. Żeby szybko zweryfikować stawki, można skorzystać z ogólnodostępnych narzędzi i sprawdzić koszt biura rachunkowego na Kalkulatordlafirm.pl. Wystarczy ustalić kluczowe parametry, by w ciągu kilku sekund otrzymać realną wycenę przygotowaną na podstawie propozycji uzyskanych od przedstawicieli 80 biur rachunkowych.

Kontakt

Nie bez znaczenie jest kontakt. Dobre relacje pomiędzy zleceniodawcą i usługodawcą to podstawa. Sprawy związane z księgowością mogą mieć poważne konsekwencje. Są sytuacje, które warto konsultować. Tymczasem wciąż można spotkać wykonawców, którzy nie odbierają telefonów i z opóźnieniem odpisują na maile.  Jeśli już na początku współpracy zauważysz niepokojące sygnały, lepiej zrezygnuj z usług danej firmy.

Dodatkowe opłaty

Warto zwrócić również uwagę na dodatkowe koszty, które mogą okazać się bardzo istotne, np. w trakcie kontroli skarbowej. Często zdarza się, że choć standardowa usługa nie jest droga, to stawki godzinowe za nadprogramowe czynności są bardzo wysokie. Należy także dowiedzieć się, ile będzie kosztowało sporządzenie sprawozdania finansowego lub wykonanie rocznego rozliczenia działalności gospodarczej. Sprawdź także, czy rozwiązanie współpracy przed ustalonym terminem wiąże się z koniecznością zapłacenia kary umownej.

Polecamy:
Outsourcing Procesu Rekrutacji naprawdę się opłaca. Sprawdź sam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.