Na jakich zasadach zatrudnisz wolontariuszy w swoim sklepie zoologicznym?

Wolontariat w sklepach zoologicznych cieszy się dosyć dużym zainteresowaniem szczególnie wśród osób młodych, które ze zwierzętami wiążą swoją zawodową przyszłość lub chcą mieć z nimi styczność, a nie mają możliwości trzymania ich w domu. Warto jednak pamiętać, że wolontariat rządzi się swoimi prawami i powinien odbywać się według ściśle określonych przepisów.

Karusek – sklep zoologiczny, salon piękności, księgarnia to miejsce, gdzie nie tylko można kupić dobrej jakości karmę dla zwierząt czy skorzystać z usług profesjonalnego groomera, ale również zdobyć sporo praktycznej wiedzy, która przyda się w poznawaniu zarówno własnego pupila, jak i innych zwierzaków i ich zachowania. W sklepie zoologicznym mogą również odbywać wolontariat osoby, które chcą mieć kontakt ze zwierzętami lub wiążą z nimi swoją zawodową przyszłość.

Wolontariat

Wolontariusze w sklepie zoologicznym często wykonują zadania zbliżone do tych, które wykonują etatowi pracownicy. Jeśli sklep oferuje żywe zwierzęta, wolontariusze najczęściej maja za zadanie karmienie zwierzaków, pielęgnowanie ich, sprzątanie klatek, akwariów czy terrariów. Co prawda wolontariusz jest dla sklepu darmowym pracownikiem, jednak korzyści wcale nie są jednostronne. Osoby będące wolontariuszami mają możliwość obcowania z różnymi zwierzakami, poznawania zasad ich pielęgnacji, rozróżniania płci czy różnego rodzaju chorób. Poznają również poszczególne marki karm czy akcesoriów dla zwierząt i uczą się odróżniania karmy lepszej jakości od tej słabszej. Poznają asortyment, który później przyda im się w pracy zawodowej. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą studiować weterynarię czy zootechnikę i chcą najpierw zdobyć jakiekolwiek pojęcie w pracy ze zwierzętami.

Umowa wolontariatu

Aby wolontariusze pracowali w sklepie w sposób legalny, konieczne jest jednak stworzenie umowy wolontariatu. Na jej podstawie wolontariusz wie, co należy do jego obowiązków, za co odpowiada, a z jakiej odpowiedzialności jest zwolniony. Dzięki temu wolontariusz od samego początku wie, co mu wolno, a czego nie, a także ma świadomość, że właściciel sklepu nie może wymagać od niego wszystkich zadań, jakie wykonują etatowi pracownicy sklepu. Wolontariuszami mogą zostać osoby pełnoletnie lub niepełnoletnie, ale pod warunkiem pisemnej zgody rodziców. Dopiero po podpisaniu umowy mogą rozpocząć pracę w sklepie.

Wolontariat w sklepie zoologicznym daje miłośnikom zwierząt wiele emocji, atrakcji oraz wiedzy, która przyda im się w późniejszym życiu, zarówno zawodowym, jak i prywatnym. Karusek – sklep zoologiczny, salon piękności, księgarnia umożliwia zdobycie wiedzy, doświadczenia, a także wielu innych umiejętności, które są niezbędne w pracy ze zwierzętami. Warto choć na krótki czas zostać wolontariuszem w sklepie zoologicznym, aby upewnić się, czy praca ze zwierzętami to faktycznie coś, co chce się robić w przyszłości. Bo, podobnie jak każdy inny zawód, także zawody związane z kontaktem ze zwierzętami, mają zarówno swoje wady, jak i zalety.

2 komentarz dla wpisu: “Na jakich zasadach zatrudnisz wolontariuszy w swoim sklepie zoologicznym?

  • 9 lutego 2018 at 15:49
    Permalink

    By wolontariusze mogli spokojnie pracować w sklepie zoologicznym, warto zapewnić im takie warunki, aby się szybko nie zniechęcili. Nawet, jeśli ktoś uwielbia zwierzęta wcale nie musi długo wytrzymać w sklepie, gdzie wystrój wnętrza, czy jego wyposażenie nie jest w tych miejscach, w których powinno być. Fachowcy mogą tu dużo pomóc. Wystarczy się do nich zgłosić np. architekt wnętrz Jasło i sprawdzić, co mogą dla nas i dla naszego sklepu zrobić, aby ułatwić pracę zarówno wolontariuszom, jak i nam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.