Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce — najczęstsze pytania

Zastanawiasz się, czy przysługuje Ci zwrot podatku z Holandii? Jeśli pracowałeś w tym państwie w ciągu pięciu ostatnich lat, to jak najbardziej możesz ubiegać się o nadpłacony podatek. Przeczytaj ten artykuł i krok po kroku przejdź z nami przez całą procedurę ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku z Holandii.

Zwrot podatku Holandia — potrzebne dokumenty

O zwrot z Holandii możesz ubiegać się do pięciu lat wstecz — jeśli bieżącym rokiem podatkowymjest 2020, to możesz składać dokumenty również za lata 2019, 2018, 2017, 2016 oraz 2015. Aby móc ubiegać się o holenderski zwrot podatku, należy złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym. Będą do tego potrzebne następujące dokumenty:

  • karta podatkowa Jaropgave,
  • kopia paszportu lub dowodu osobistego.

Karta podatkowa Jaaropgave

Tę kartę podatkową z Holandii otrzymasz od swojego pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego. Dokument jest odpowiednikiem polskiego PIT-11 i podstawą do rozliczenia holenderskiego podatku dochodowego. Jeśli w ciągu danego roku podatkowego podejmowałeś pracę u kilku pracodawców, to od każdego z nich musisz otrzymać Jaropgave.

Zwrot podatku Holandia — termin składania dokumentów

Rozliczenie podatku z Holandii odbywa się w dokładnie określonych terminach. Zależą one o tego, czy jako pracownik tego kraju jesteś w nim zameldowany, czy nie.Osoby zameldowane w Holandii mogą składać wnioski o zwrot podatku do 1 maja bieżącego roku podatkowego. Ostateczny termin na wnioskowanie dla osób niezameldowanych to 1 lipca.

Zwrot podatku Holandia — jakie ulgi Ci przysługują

Jako legalnie zatrudniony pracownik w Holandii możesz otrzymać różne ulgi i dodatki przy składaniu dokumentów o rozliczenie podatku. Najpopularniejsze to ulga na dziecko oraz rozłąkowe.

Ulga na dziecko w Holandii

Holenderscy podatnicy mogą otrzymać ulgę na dziecko. Jej wysokość zależna jest od ich zarobków. Kwota ulgi na dziecko, o jaką możesz się starać, rozpatrywana będzie w walucie euro. W związku z tym jeśli Ty lub Twój współmałżonek pracujecie (lub pracowaliście) w Polsce, to wasze zarobki przeliczone zostaną zgodnie ze średnim rocznym kursem walutowym obowiązującym w danym roku podatkowym.

Rozłąkowe z Holandii

Rozłąkowym w Holandii nazywa się tę ulgę podatkową, która umożliwia uzyskanie dodatkowego dochodu dla współmałżonka niepracującego na terenie holenderskiego państwa. W celu ubiegania się o ten rodzaj ulgi należy spełnić dwa warunki związane z rocznym dochodem brutto:

  • kwota brutto osoby pracującej w Holandii musi być większa niż dziesięć tysięcy euro,
  • kwota brutto partnera fiskalnego nie może przekroczyć sześciu tysięcy euro.

Zwrot podatku Holandia — ile trzeba czekać na decyzję

Urząd skarbowy w Holandii nie określa dokładnego czasu, w którym poznasz decyzję w sprawie zwrotu nadpłaconego podatku. Istnieją jednak dwie przyjęte zasady odnoszące się do dotrzymania lub niedotrzymania terminu złożenia wniosku — od nich zależy, kiedy możesz liczyć na ewentualny zwrot.

  • Złożenie wniosku w terminie pozwala otrzymać zwrot nadpłaconego podatku najpóźniej do końca czerwca bieżącego roku.
  • Wnioskowanie o zwrot podatku po wyznaczonym terminie wiąże się z tym, że urząd rozpatrywać będzie Twoją sprawę dłużej — od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Z reguły jednak odpowiedź na wniosek po terminie przychodzi po 3–4 miesiącach.

Rozliczenie za granicą w Holandii — czym jest Belastingdienst

Holenderski Belastingdienst jest odpowiednikiem polskiego urzędu skarbowego. Z urzędem skarbowym w Holandii możesz mieć do czynienia w przypadku:

  • ubiegania się o zwrot podatku z Holandii,
  • ubiegania się o różnego rodzaju ulgi i zasiłki,
  • wezwaniado zeznania podatkowego.

Podsumowanie

Rozliczenie podatku z Holandii krok po kroku nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie ze wszystkimi formalnościami, możesz poprosić o pomoc. Biura rozliczeniowe w Polsce zajmujące się zwrotem podatku w Holandii działają zarówno stacjonarnie, jak również w formie on-line.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.