Skuteczne nawadnianie ogrodów, czyli jakie?

Dostarczanie wody do roślin może być jednym z najbardziej pracochłonnych aspektów ogrodnictwa. Ale nie musi tak być. Są rozwiązania takie jak automaty wodociągowe i inne, które mogą to zadanie znacznie ułatwić, a nawet – uprzyjemnić.

Spójrzmy na niektóre opcje.

Zraszacze

Podlewanie przy pomocy zraszaczy jest być może najczęstszym rodzajem nawadniania. Dostępnych jest kilka różnych typów, można przebierać w stylach naziemnych lub podziemnych. Wadą systemów tryskaczowych dowolnego typu jest utrata rozpylonej wody do atmosfery oraz na podjeździe i innych trudnych obszarach. Korzyścią jest jednak to, że zraszana woda nasiąknie we wszystkie pojemniki, jakie spotka na swojej drodze.

Te tryskacze osadzone na końcu węża mogą mieć różne funkcje dystrybucji wody, takie jak oscylacja, pulsowanie i wirowanie. Niektóre zraszacze umożliwiają zmianę odległości, promienia i wzoru natrysku. Jako dodatkowy bonus warto wymienić, że dzieci uwielbiają biegać w okresie letnim blisko takich zraszaczy, mając z tego fajną zabawę. Możesz dopasować timer do tego typu systemów, lub do zainstalowania są też dość wyrafinowane konfiguracje czasu / strefy. Jest to stosunkowo niedrogi system nawadniania.

Następnie jest wbudowany w ziemię system zraszaczy, w którym głowice nawadniające są połączone z podziemnym systemem rur. To podłącza się do głównego źródła wody i jest zarządzane przez centralny elektroniczny „mózg”. Ten typ systemu jest wysoce zautomatyzowany – możesz ustawić strefy podlewania i zaplanować, aby każda z nich miała określoną ilość wody w określonym czasie. Wiele naziemnych systemów zraszających może również wyczuwać deszcz i wyłączać się, aby nie podlewać, gdy nie jest to potrzebne.

Dostępnych jest wiele rodzajów głowic zraszaczy dla tych systemów zraszaczy, co pozwala dostosować rozkład wody w zależności od rodzaju roślin rosnących w pobliżu każdej głowicy.

Niektóre emitują stały strumień w dowolnym z różnych promieni, obejmujący na przykład 360 stopni lub tylko 180 stopni, jeśli jest umieszczony w pobliżu chodnika i nie chcesz, aby strumień był zbyt obfity. Może to być pomocne szczególnie na obszarach, które zakazują spływu ścieków w czasie suszy. Dostępne są opcje wytwarzania jednego lub wielu strumieni wody, które powoli obracają się w okręgu lub w określonym promieniu. Niektóre głowice tryskaczy są pod ziemią, gdy nie są używane, wyskakują w celu rozprowadzenia wody, a inne trwale wznoszą się ponad liście.

Zainstalowane w ziemi systemy zraszaczy są ogólnie dość drogie, a ich utrzymanie może być trochę kłopotliwe.

Węże do nawadniania

Jest to ogólnie bardzo przystępny rodzaj systemu nawadniania. Zazwyczaj wykonane z opon pochodzących z recyklingu mokre węże są usiane małymi otworami, z których wycieka woda. Wystarczy podłączyć je do węża prowadzącego, który jest podłączony do kranu, i włączyć wodę.

Woda kapie na całej długości węża, co oznacza, że gdy kręci się wokół ogrodu, nieuchronnie podlewa niektóre obszary, w których nie ma roślin. To niezamierzone podlewanie jest potencjalnym minusem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.